• Посилання скопійовано

Чи вважатимуться цільовим фінансуванням профспілки відсотки за депозитом?

Профспілка є неприбутковою організацією. Доходи профспілки використовуються для її утримання та реалізації основних завдань і напрямків діяльності. Чи всі доходи профспілки вважатимуться її цільовим фінансуванням, зокрема, відсотки за депозитом?

Одна з вимог до неприбуткової організації, визначена пп. 133.4.2 ПКУ, полягає у тому, що її доходи (прибутки) мають використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Що виконується, виходячи із умов запитання.

Відповідно до положень ст. 14 Закону №1045 джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання визначаються в статутних документах. При цьому право власності профспілок виникає не лише на підставі придбання майна за рахунок членських внесків, інших власних коштів, пожертвувань громадян, підприємств, установ та організацій, а також на інших підставах, не заборонених законодавством (ст. 34 Закону №1045).

При цьому визначення, що таке цільове фінансування, у цьому законі і в ПКУ немає. Тому доведеться шукати цей термін в інших нормативних актах. 

Що таке "цільове фінансування" і чим воно відрізняється від інших надходжень?

Методологічні основи обліку цільового фінансування наведено у П(С)БО 15, а саме:

  • цільове фінансування не визнається доходом, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування (п. 16 П(С)БО 15);
  • отримане цільове фінансування (у то­му числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв’язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, у яких були зазнані витрати, пов’язані з виконанням умов такого фінансування (п. 17 П(С)БО 15);
  • цільове фінансування капітальних інвестицій визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (ОЗ, НМА тощо) пропорційно до суми нарахованої амортизації цих об’єктів (п. 18 П(С)БО 15);
  • якщо здійснюється фінансування для компенсації витрат (збитків) підприємства та  для надання підтримки підприємству без установлення умов його витрачання на виконання у майбутньому певних заходів, таке фінансування визнається дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу (п. 19 П(С)БО 15).

При цьому в п. 7 П(С)БО 15 зазначається, що: 

  • відсотки, нараховані на залишки  коштів  на   поточних рахунках  в  банках, входять до складу інших операційних доходів. Інструкція №291 говорить, що саме за кредитом субрахунку 719 обліковуються відсотки, отримані на залишки коштів на поточних рахунках в банках або депозитних рахунках до запитання; 
  • а ось якщо депозитний договір має строк дії, то відсотки, нараховані на кошти на депозитних рахунках – входять до складу фінансових доходів і відображаються за кредитом субрахунку 732. 

Ще в Інструкції №291 зазначено, що на рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження" ведеться облік та узагальнення інформації про наявність та рух коштів фінансування заходів цільового призначення (у тому числі отримана гуманітарна допомога).

Кошти цільового фінансування і цільових надходжень можуть надходити як субсидії, асигнування з бюджету та позабюджетних фондів, цільові внески фізичних та юридичних осіб тощо.

За кредитом рахунку 48 "Цільове фінансування і цільові надходження" відображаються кошти цільового призначення, для фінансування певних заходів, за дебетом - використані суми за певними напрямками, визнання їх доходом, а також повернення невикористаних сум.

Виходячи з наведеного, цільове фінансування – це активи, які надходять і, як правило, мають визначені цілі й напрямки використання. Вони призначені для фінансування певних заходів. І визначає такі цілі особа, яка це фінансування надає.  

Кошти, які юрособа отримує в якості відсотків за депозитом (або за залишками коштів на поточному рахунку), надаються банком без цільового напрямку використання. Отже, у звичайному випадку, для прибуткових юросіб, такі кошти не мають статус цільового фінансування. Вони визнаються доходом в бухобліку ще на дату їх нарахування і збільшують фінансовий результат, а отже, і чистий прибуток юрособи.  

Але у випадку із неприбутковою організацією ситуація трохи інша. 

Справа в тому, що хоча спеціального окремого порядку ведення бухобліку для неприбуткових організацій не встановлено, але податківці заперечують можливість формування такими юрособами прибутку або збитку. Така їх позиція ґрунтується на тому, що цей статус юрособи передбачає, що її доходи мають виключно цільовий характер використання і не можуть розподілятися між її засновниками. І визнаватися такі доходи мають лише під час визнання витрат (використання коштів на встановлені статутом цілі і напрямки). 

Тому, щоб скласти "нульовий" звіт про фінрезультат неприбуткові організації вимушені обліковувати такий дохід за допомогою рахунку 48 "Цільове фінансування".  Тобто, фактично визнавати його цільовим фінансуванням в бухобліку і звітності. Але у Звіті про використання доходів неприбуткової організації показати такий дохід треба в рядку 1.9 "Пасивні доходи". 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.202485
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.2024949
  • Отримано credit memo: як врахувати?
    ТОВ - офіційний представник нерезидента в Україні щодо розповсюдження аудіо та відео-продукції. Протягом 2023 р. перевиконало план щодо підключення до інформаційного ресурсу користувачів. Нерезидент 28.02.2024 р. надав credіt memo ТОВ, що має бути врахований при розрахунку за послуги з нерезидентом у лютому та березні 2024 р. Чи має ТОВ скоригувати фінрезультат за 2023 р., оскільки credit memo за результатами роботи 2023 р.? Чи потрібно нарахувати курсову різницю на дату проведення акту від нерезидента ?
    15.03.202456
  • Придбання нерухомості комунальної власності, у якій вже є орендарі
    Підприємство придбало нежитлову нерухомість на аукціоні. В договорі купівлі-продажу об’єкту малої приватизації вказано, що приміщення надано в оренду до 2028 р. і цей договір чинний і для покупця. Майно перебувало в комунальній власності і передане пкупцю в день укладення договору балансоутримувачем. Як відобразити придбання такої нерухомості в обліку? Коли вводити в експлуатацію, якщо акт прийому-передачі майна від 15.02.2023 р.? Як відображати відносини з орендарем? Чи потрібна додаткова угода до договору оренди?
    14.03.202422
  • Чи включати адмінвитрати при обчисленні вартості видобутої корисної копалини?
    При обчисленні вартості видобутої корисної копалини за розрахунковою вартістю до витрат потрібно включати адміністративні витрати чи ні? Місцеві податківці сказали, що потрібно включати, адже підприємство займається тільки виробництвом каменю та щебеню, тому потрібно включати всі витрати, крім витрат на збут. Сказали, що є роз'яснення ДПС, але ми не знайшли
    11.03.202428