• Посилання скопійовано

Безнадійну заборгованість слід списати в бухобліку на дату закінчення строку позовної давності

У грудні 2013 року підприємство надало послуги оренди іншому підприємству. На сьогодні ці послуги не оплачені. Як списати цю безнадійну заборгованість? Чи потрібно було списати її ще у грудні 2016 року? Куди її включити: в декларації за 2017 рік (відкоригувати 2016 рік) чи до фінансового результату за 2017 рік?

Визначення безнадійної заборгованості міститься в пп. 14.1.11 ПКУ. Зокрема, це заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності. Тому, в даному випадку, слід правильно визначити строк позовної давності.

Визначення строку позовної давності регламентовано главою 19 розділу V ЦКУ. Відповідно до ст. 257 ЦКУ загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Також відповідно до ст. 259 ЦКУ  позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін, а договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі. В даному випадку це означає, що сторони можуть збільшити позовну давність за цією операцією.

У ст. 264 ЦКУ визначено,  що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново, а час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується. Наприклад, якщо підприємство направило листа боржникові з вимогою щодо оплати боргу, а боржник надав письмову відповідь, з якої випливає, що боржник визнає наявність боргу та його суму, а також якщо боржник здійснить хоча б часткове погашення боргу. 

Отже, строк позовної давності у три роки не обов’язково може настати рівно через три роки з дати останнього акту надання послуг з оренди.

Крім цього, початок перебігу строку позовної давності теж може відлічуватися не від дати надання послуг. Так, відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦКУ за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання, а за зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку. Наприклад, якщо у договорі прописано, що орендний платіж здійснюється протягом 20 днів з дати підписання акта за відповідний місяць, то позовна давність щодо орендної плати за грудень 2013 р. почне відлічуватись з 21 січня 2014 р., адже строк сплати орендної плати за грудень – 20 січня 2014 р.  Отже, строк позовної  давності може закінчитись і пізніше, ніж через три роки з дати підписання останнього акта надання послуг з оренди

Тож, в даному випадку, слід з’ясувати за умовами договору оренди, коли саме починається перебіг строку позовної давності, та коли він закінчується. І саме на дату закінчення строку позовної давності слід списати в бухобліку цю заборгованість. На цю тему див. також тут>>>

Якщо за умовами цього конкретного договору оренди така дата дійсно припадає на грудень 2016 року, то слід внести виправлення в бухобліку за 2016 рік та  внести відповідні зміни до декларації з податку на прибуток за 2016 рік. Більш докладно про списання дебіторської заборгованості ми писали тут>>>

У листі ДФС у Чернігівській області від 11.02.2016 р. №482/10/25-01-15-02-09 податківці роз’яснили, що у разі наявності рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування, «бухгалтерська» безнадійна дебіторська заборгованість може бути врахована у складі витрат.

Якщо така дата закінчення строку позовної припадає вже на 2017 рік, то слід внести аналогічні записи в бухобліку 2017 року, та включити витрати від списання заборгованості до фінрезультата для цілей оподаткування за 2017 рік.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    Сьогодні 11:323
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128