• Посилання скопійовано

Благодійний фонд бере участь у благодійному аукціоні: оформляємо правильно

Благодійний фонд хоче брати участь аукціоні, що проводить інший благодійний фонд. Яким документом проводиться право відчуження активів? Чи правомірна дія передачі активів від одного фонду до іншого для участі в аукціоні? Який документ при відчуженні активів є підставою для передачі з балансу на баланс? Хто є отримувачем коштів від благодійного аукціону?

ЗапитанняБлагодійний фонд "А" юрособа хоче брати участь у благодійному аукціоні, який проводить інший благодійний фонд "Б" юрособа. На акціоні будуть виставлятись активи фонду "А". Яким документом проводиться право відчуження активів фонду "Б"? Чи є правомірною дія передачі активів від фонду "А" до фонду "Б" для участі в аукціоні, яка буде підтверджена договором на участь у аукціоні? Який документ у разі відчуження активів є підставою для передачі з балансу на баланс? Хто є отримувачем коштів від благодійного аукціону, фонд "А" чи фонд Б (враховуючи, що для проведення аукціонів необхідно відкривати спеціальний рахунок)?

Відповідь:

За приписами ст. 5 Закону України від 05.07.2012 р. №5073-VI “Про благодійну діяльність та благодійні організації” благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного xbкількох таких її видів, зокрема:

- безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав;

- безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права;

- безоплатна передача бенефіціарам доходів від майна і майнових прав;

- безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів;

- благодійна спільна діяльність та виконання інших контрактів (договорів) про благодійну діяльність;

- публічний збір благодійних пожертв;

- проведення благодійних аукціонів, негрошових лотерей, конкурсів та інших благодійних заходів, не заборонених законом.

З цього виходить, що благодійний фонд має право (якщо це передбачено його засновницькими документами) не лише самостійно надавати благодійну допомогу за рахунок коштів та майна, які в нього є у власності, а і проводити спільні із іншими особами благодійні заходи, зокрема, і аукціони.

Відшкодування благодійними організаціями витрат інших бенефіціарів, пов'язаних з передачею майна і майнових прав, зазначених у частині першій цієї статті, визнається благодійною діяльністю. Зверніть увагу, що бенефіціаром, згідно із п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону №5073, є не тільки одержувач благодійної допомоги, а й будь-які юридичні особи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених цим Законом. Таким чином, якщо благодійний фонд «А» не лише надаватиме власні активи для аукціону, який проводить благодійний фонд «Б», а і відшкодовуватиме благодійному фонду «Б» витрати, пов’язані із транспортуванням та зберіганням цих активів тощо, або здійснюватиме такі витрати самостійно, ці витрати вважатимуться такими, що понесені в межах благодійної діяльності.  

Організація благодійних аукціонів є одним з видів благодійної діяльності відповідної благодійної організації (фонду, установи, товариства — ст. 13 Закону №5073). Зважаючи на наведену вище ст. 5 Закону № 5073, майно для проведення аукціону може бути отримане його організатором або на умовах пожертви (дарування тощо), або на умовах безоплатної передачі у власність (чи придбання за рахунок коштів благодійного фонду — організатора аукціону чи його учасників в межах статутної діяльності чи благодійництва).

Відтак, отримання лотів на аукціон відбувається шляхом передачі їх для цілей аукціону благодійництва на умовах договору пожертви, дарування, безоплатної передачі для цілей благодійництва. Така передача лотів (активів благодійної організації “А”) організатору аукціону буде цілком правомірною.

Для передачі з балансу на баланс від учасника аукціону (благодійного фонду “А”) до організатора аукціону (благодійного фонду “Б”) оформляється документ, який визначений умовами відповідного договору (пожертви, дарування, безоплатної передачі активів), за яким такий актив передається як лот до участі в аукціоні. Це може бути будь-який первинний документ, який оформляється відповідно до вимог цивільного законодавства, податкового та бухгалтерського обліку, зокрема, акт приймання-передачі, накладна на отримання ТМЦ.

Оскільки для проведення аукціону та збору коштів від продажу лотів відкривається спеціальний рахунок, то отримувачем та розпорядником коштів буде саме організатор аукціону, який отримує такі кошти та має використати їх в цілях організації аукціону (тобто на ті благодійницькі цілі, для яких відбувався збір коштів).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.20244
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128