• Посилання скопійовано

Зміна лізингоотримувача: за якою вартістю переводити заборгованість?

Авто взято одним лізингоотримувачем в фінлізинг. Втім, через деякий час домовлено про переуступку і зміну лізингоодержувача. За якою вартістю проводиться зміна лізингоодержувача? Якими документами слід це переведення підкріпити?

Законодавчо не обмежено, за якою вартістю передавати сам об’єкт фінлізингу. Це може бути як сума заборгованості, яка переводиться до нового лізингоодержувача на дату передачі ОЗ, так і договірна вартість (тобто залишок боргу непогашених лізингових платежів + додаткова договірна компенсація, наприклад, за вже понесені витрати).

Таким чином, при зміні лізингооотримувача у первісного лізингоотримувача має бути відображено:

  • переведення боргу за сумою відшкодування вартості предмету фінлізингу, яку залишилось погасити лізингодавцю (Дт 531 Кт 377);
  • передачу об’єкта фінлізинга (Дт 377 Кт 712) за сумою залишку боргу непогашених лізингових платежів або по сумі такого залишку боргу разом із сумою договірної компенсації.

Списується об’єкт фінлізингу у звичайному порядку як і при продажу ОЗ за його залишковою вартістю (Дт 286 Кт 10, Дт 943 Кт 286).

Детальніше про зміну лізингоодержувача та приклад із проведеннями ми писали тут.

Зауважимо декілька слів про ПДВ!

Податківці бачили у зміні лізингоодержувача безкоштовне постачання ОЗ, а тому говорили (лист ДФС від 16.05.2018 р. № 2199/6/99-99-15-03-02-15/ІПК) про складання двох ПН :

  • на безкоштовне постачання на нового лізингодержувача (а він, своєю чергою, відповідно не мав право на ПК);
  • на балансову (залишкову) вартість ОЗ за даними бухобліку на початок місяця передачі такого ОЗ.

Погодитися із цим ми не могли й завжди наполягали на тому, що ніякого безкоштовного постачання немає. Про це ми зазначали тут.

На щастя, наразі в листі ДПСУ від 23.03.2020 р. № 1201/6/99-00-07-03-02-06/ІПК вони вже притримуються нашої позиції - при передачі об’єкта фінлізингу первинний лізингоотримувач повинен скласти ПН на нового лізингоотримувача, виходячи з договірної вартості переданого об’єкта (не забуваючи, щоправда, про правило мінбази). При цьому на підставі такої ПН новий лізингоотримувач має право відобразити ПК. Втім, це перші вісточки зміни позиції податківців, а тому радимо отримати власну ІПК із цього приводу, аби уникнути непорозуміння із перевіряючими.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202431
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202428
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202430
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130