Главная Все консультации Госрегулирование Другое

Оприбуткування імпортного товару, якщо ввезення товару оформляється тимчасовою митною декларацією

Підприємство для виробництва імпортує тканину. Імпорт товару оформлений тимчасовою МД, а згодом буде оформлено МД у звичайному режимі. Як оприбуткувати цю тканину? Чи є право на ПК з ПДВ за тимчасовою МД? Як відобразити в обліку коригування митних платежів?

Запитання:

Підприємство для виробництва імпортує тканину. При митному оформленні товару митниця висловила сумніви щодо правильності кодування товару і взяла зразки тканини на експертизу. Відповідно було складено тимчасову МД (тип IM 40 TH), у якій зазначена ставка мита 10%, замість заявленої – 4,9%. Після експертизи буде оформлена митна декларація, заповнена у звичайному режимі. Чи має право підприємство оприбуткувати тканину за тимчасовою МД, адже фактично тканина використовується у виробництві? Чи є право на ПК щодо тимчасової декларації? Яку ставку мита застосовувати, якщо в митній декларації, заповненій у звичайному режимі, буде зазначена ставка 4,9%, відмінна від ставки в тимчасовій декларації (10%)? І як відобразити в бухобліку оприбуткування товару за тимчасовою МД (мито - 10%) і далі МД, заповнену у звичайному режимі (мито – 4,9%)?

 

Відповідь:

Оприбуткування тканини

Відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік та п. 3 НП(С)БО 1 в бухобліку товари, в тому числі імпортні, відображаються на дату їх визнання активами, контрольованими підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому. Зазвичай контроль над активом полягає в отриманні права власності на нього (див. лист Мінфіну від 03.03.2007 р. №31-34000-20-10/4345).

Крім факту переходу права власності, необхідно враховувати момент переходу ризиків випадкової загибелі або пошкодження товарів, який визначають відповідно до базису постачання ІНКОТЕРМС, зазначеного в договорі. Мінфін датою визнання активів при імпорті товарів називає саме дату, на яку до підприємства переходять ризики і вигоди, пов’язані з правом власності на цей товар (див. лист Мінфіну від 18.11.16 р. №31-11410-07-27/32754).

І нарешті, запаси визнають активами тільки тоді, коли їх вартість може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 9, п. 2.1 Методрекомендацій №2). 

Первинними документами, що підтверджують оприбуткування імпортованого товару, є:

  • товарно-транспортна накладна;
  • міжнародна товарно-транспортна накладна (СМR);
  • залізнична накладна (ЦІМ, УМВС або ЦІМ/УМВС); 
  • коносамент;
  • авіавантажна накладна (Air Waybill) тощо.

Якщо контрактом визначено, що таке право власності на товар переходить до покупця при перетині кордону, цей факт підтверджується митною декларацією. Про це читайте тут>>

Дата відображення в обліку імпортного товару не залежить від дати оформлення МД і може відповідати їй, тільки якщо на дату оформлення МД підприємству передані ризики та вигоди, отриманий контроль, а також вартість активів, що імпортуються, достовірно визначена. Повний контроль над активом виникає тільки за фактом отримання його у володіння, тобто за фактом надходження товару на склад підприємства.

 

Право на ПК за тимчасовою МД

Як зазначають податківці тут, тимчасова митна декларація не є підставою для формування податкового кредиту з ПДВ. 

У Постанові ВСУ від 23.06.2015 р. у справі №2а-18022/12/2670 зазначається, що тимчасова або неповна декларація не є завершальним документом, її подання не є фактом завершення декларування, а передбачає лише спрощений порядок випуску товарів у вільний обіг. Таке спрощення покладає на декларанта обов'язок протягом 30 днів з дня випуску товарів у вільний обіг подання митної декларації, заповненої у звичайному порядку, тим самим забезпечується завершеність процедури декларування. Прийняття митним органом такої декларації і є завершальним юридичним фактом правовідносин митного оформлення.

 

Митні платежі

На підставі тимчасової МД включаються до витрат або до первісної вартості товарів суми митних платежів, сплачені при її оформленні.

Подальше оформлення митної декларації може призвести до перерахунку митних платежів і ПДВ, що підлягають доплаті або поверненню.

Відповідно до показників графи 47 звичайної митної декларації, якщо ставку мита буде знижено, потрібно буде здійснити запис Дт 28 — Кт 377 методом «червоне сторно».

Якщо ж сума мита збільшиться, то записи будуть такими: 

  • Дт 377 — Кт 311 — доплата митних платежів і ПДВ;
  • Дт 28 — Кт 377 — донарахування митних платежів;

Якщо вироби з тканини ще не будуть реалізовані до оформлення митної декларації, то на фінрезультат  така операція не вплине. Оскільки готові вироби ще не реалізовано, то відповідно й вартість тканини ще встигла взяти участь у визначенні фінрезультату як об’єкта оподаткування податком на прибуток. Тому в даному випадку  при отриманні митної декларації слід буде врахувати зменшення (збільшення) митних платежів при формуванні собівартості виробів на момент їх продажу.

 

Висновки:

1. Оприбуткувати тканину можна за наявності первинних документів, що підтверджують перехід права власності на неї та надходження тканини на склад покупця-імпортера;

2. Право на податковий кредит виникає лише після остаточного оформлення митної декларації;

3. Сума мита та інших платежів за тимчасовою МД відображається у загальному порядку, з подальшим коригуванням відповідно до остаточної МД.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Егорова Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Другое
Теги:
Импорт , Таможня , Пошлина

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме