• Посилання скопійовано

Чи має право орендодавець збільшувати розмір оренди у зв'язку зі зростанням рівня інфляції?

Підприємство (загальна система оподаткування, платник ПДВ) здає офісні та складські приміщення в оренду на підставі договору, у якому окремим пунктом передбачено зміну розміру орендної плати у зв'язку зі зростанням рівня інфляції. Чи має право орендодавець проводити індексацію орендної плати відповідно до ст. 762 ЦКУ?

Положеннями ч. 1 ст. 762 ЦКУ передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (оренди).

Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном (ч. 3 ст. 762 ЦКУ).

Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦКУ).

Вищий господарський Суд України в інформаційному листі від 05.10.2017 р. №01-06/1478/17 повідомляє, що орендна плата за оренду майна державної та комунальної власності є регульованою ціною. У разі законодавчої зміни її розміру передбачено можливість внесення відповідних змін до умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Виходячи з викладеного зазначимо, що одного посилання на ст. 762 ЦКУ в договорі оренди недостатньо для збільшення орендної плати на розмір індексу інфляції.

У договорі оренди (або у додатку до нього) має чітко визначатися період, через який розмір орендної плати переглядається (щокварталу, щороку тощо).  Крім того, сторони мають узгодити розмір зростання індексу інфляції, при досягненні якого розмір орендної плати підлягає індексації (наприклад, на 5% та більше). 

Кожного разу з посиланням на відповідний пункт договору сторони мають узгоджувати новий (збільшений) розмір орендної плати у доповненнях або змінах до договору оренди на підставі відповідного розрахунку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202423
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202420
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024127
  • З якою періодичністю складати подорожній лист?
    Водії виїжджають за заявкою і після виконання замовлення можуть отримати наступну. Маршрут та дату повернення визначити складно. За якою формою складати подорожній лист? Чи можна скласти один подорожній лист на весь період поїздки (місяць та більше), чи під кожну заявку?
    22.03.20241 111