Главная Все консультации Госрегулирование Предпринимательство

Розрахунки із фізичними особами готівкою

Сільгосптоваровиробник продає власну продукцію фізособам. Розрахунки здійснюються в готівковій формі, продукція передається із складу з одночасною оплатою в касі підприємства. Чи потрібна ідентифікація покупця? Чи можна виписувати податкову накладну і оформляти прибутковий касовий ордер, вказуючи контрагента "кінцевий споживач"?

ЗапитанняСільгосптоваровиробник продає продукцію власного виробництва фізособам, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. В один день одній фізособі може бути продано продукції і на 100 000 грн. Розрахунки здійснюються в готівковій формі. Передача продукції здійснюється із складу з одночасним прийняття оплати в касі підприємства. Чи потрібна особиста ідентифікація такого покупця? Чи можна в цьому випадку виписувати податкову накладну і оформляти прибутковий касовий ордер, вказуючи контрагента "кінцевий споживач"?

Відповідь:

Перш за все, врахуйте, що з 04.01.2017 р. НБУ зменшив граничну суму розрахунків між підприємствами (підприємцями) та фізособами до 50 тис. грн на день (до цього було 150 тис. грн). Про це, а також про відповідальність за порушення цієї граничної суми розрахунків ми писали туттут і тут.

Що стосується оформлення прибуткових касових ордерів (далі – ПКО), то їх форма та правила заповнення (складання) встановлені Положенням №637. Підпис особи, яка надала в касу готівку, у ПКО не зазначається, але в формі ПКО є такий обов’язковий реквізит, як «Прийнято від». Не заповнювати його дозволяється лише у випадках, прямо зазначених у п. 3.10 Положення №637: у ПКО, які оформляються на загальну суму проведених підприємством касових операцій (отримання готівки з банку за чеком та оприбуткування її в касі тощо), реквізит "Прийнято від" не заповнюється. 

НБУ у листі від 14.09.2016 р. № 50-0004/77077 роз’яснив, що, у разі приймання від фізичної особи до каси підприємства готівки за ПКО у рядку "Прийнято від" касового ордеру зазначається прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, яка отримує товар (роботи, послуги). Тобто, жодних «кінцевих споживачів» у ПКО зазначатися не повинно. 

Те саме стосується і видаткових накладних. Вони є первинним документом, а отже, повинні мати усі обов’язкові реквізити, зазначені в ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88. Зокрема, посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Тож, скласти видаткову накладну на «аноніма» не вийде – в цьому документі обов’язково слід вказувати прізвище та ініціали (бажано, повне ім'я та ще й паспортні дані) фізособи-покупця.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Быкова Анна
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Предпринимательство
Теги:
Налоговая накладная , Сельское хозяйство

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме