• Посилання скопійовано

Припинення підприємницької діяльності в разі зміни місця проживання

Як закрити приватного підприємця на загальній системі оподаткування, якщо у нього відсутня госпдіяльність вже понад 6 р. і він отримав прописку 3 р. тому в іншому місті, але продовжує жити в у тому ж місті за іншою адресою та обліковується в ДПІ за старою адресою? Звіти раз у рік здаються в ДПІ за старою адресою

В ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань містяться такі відомості про фізичну особу — підприємця як, зокрема, місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою — підприємцем (п. 5 ч. 4 ст. 9 Закону № 755).

На відміну від юрособи, місцезнаходження фізосіб підтверджується відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, Законами України  від 11.12.2003 р. №1382-IV “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, від 20.10.2014 р. №1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.

Так, за ст. 3 Закону № 1382:

  • місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
  • місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Таким чином, місце проживання або адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізособою, яка має намір стати підприємцем, визначається або відміткою у паспорті про місце реєстрації, або довідкою внутрішньопереміщеної особи.

Тому, у разі якщо особа, яка змінила місце реєстрації (з відповідною відміткою у паспорті Державної міграційної служби України) на інше місто в межах України (йдеться про місце прописки), має право на перереєстрацію свого місця здійснення госпдіяльності, а отже й зміну місця обліку підприємця як платника податку в органах ДФС.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону №755 державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації на підставі документів, поданих в електронній формі, що проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах України. Будь-яких штрафів за Законом №755 за невнесення змін до відомостей в ЄДР про підприємця у разі зміни останнім місця проживання не передбачено.

Таким чином, на нашу думку, навіть за умови неподання змін до відомостей про підприємця, який змінив місце проживання на інше місто в межах України, подавати документи про припинення слід за місцем первинної реєстрації — за адресою в межах області попередньої прописки (адреси, зазначеної в ЄДР). Втім, якщо область та сама, а лише змінене місто, то ми не виключаємо можливості зняття підприємця з реєстрації у держреєстратора за адресою, вказаною в ЄДР (без необхідності зміни місця реєстрації).

Якщо області різні, через невідповідність чинної прописки місцю реєстрації підприємцем (за даними ЄДР), то формально, невідповідність таких відомостей є підставою для зупинення розгляду документів (п. 3 ч. 1 ст. 27 Закону № 755). При цьому зупинення розгляду документів відбувається на 15 днів і виправити цю формальну “помилку” такий підприємець за цей строк не зможе. А це і буде підставою для повернення заяви про припинення підприємця такому підприємцю.

Отже, сам Закон №755 не дає можливості прямо відмовити у реєстрації припинення підприємця, проте дає можливість не розглядати подані заяву.

Тому підприємцю спочатку доведеться змінити місце реєстрації підприємцем в ЄДР з попереднього місця проживання на нове, і лише після цього подати документи на реєстрацію припинення підприємця державному реєстратору за фактичним місцем проживання.

Окрім цього, той факт, що підприємець не мав госпдіяльності за попередні 6 років, свідчить на користь добровільної відмови органу ДФС на проведення перевірки у зв'язку з припиненням підприємця. В такому разі, як правило, припинення підприємця відбуваєтсья за процедурою мовчазної згоди (п. 5 ч. 2 ст. 25 Закону №755).

Водночас зміна місця прописки (якщо державний реєстратор відмовиться прийняти документи та припинити підприємця) все ж має запустити процедуру зміни місця обліку такого підприємця як платника податку. І припинитись в такому разі можна буде лише після передачі справ про такого підприємця за новим місцем обліку в органі ДФС (розділ Х Порядку обліку платників податків і зборів, затв. Наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588). А це передбачає проведення позапланової документальної перевірки (за попереднім місцем обліку).

Додатково про припинення підприємницької діяльності фізособою читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Підприємництво

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Підприємництво»

  • Зміна організаційно-правової форми підприємства: переведення працівників без звільнення
    Підприємство змінює організаційно-правову форму з ПрАТ на ТОВ, при цьому код підприємства за ЄДРПОУ не змінюється. Чи можливо переоформити людей з ПрАТ на ТОВ без звільнення, щоб не сплачувати компенсацію за невикористану відпустку та податки з неї; як правильно зробити запис у трудовій книжці?
    16.12.2021383
  • Отримання підприємцем послуг від фізичної особи: оподаткування
    Чи може ФОП отримувати послуги (за договором надання послуг) від фізичної особи, якщо буде сплачувати за нього ПДФО та військовий збір?
    05.11.2021343
  • Особливості діяльності ФОП, що надає бухпослуги
    Яких умов має дотримуватися ФОП, щоб здійснювати діяльність з надання бухгалтерських послуг? Як документально підтверджувати надання своїх послуг іншим ФОПам та юрособам?
    11.05.20213 0675
  • Оплата третьою особою: наслідки
    На розрахунковий рахунок ТОВ надійшли кошти від покупця Петренко П., який скористався послугою ПриватБанку «реєстрові поповнення» і авторизувався не сам, а через телефон іншої людини. В результаті в банківській виписці вказано «... від Петренко П. через Сидоренко С.». Чи можемо в обліку провести платіж і відвантаження на Петренка? Чи правомірна така оплата?
    22.05.20201 426
  • Зміна розміру відрахувань держпідприємств: з якої дати починає діяти?
    Чи має право ДП застосовувати при звітуванні за І квартал 2020 року зменшений норматив відрахування чистого прибутку (передбачений постановою КМУ №349), якщо на момент звітування Постанову було прийнято, оприлюднено, але не опубліковано?
    19.05.2020163