• Посилання скопійовано

Підприємці-єдинники можуть укладати між собою договори франшизи

Чи може підприємець на єдиному податку надавати послуги (користування приміщенням та обладнанням) за договором франшизи платникам єдиного податку?

Назва договору як “договір франшизи” чи “договір франчайзингу” більш притаманний таким країнам як США, Канада, Франція тощо та може використовуватись в міжнародних відносинах з іноземними госпсубєктами. В Україні цей договір отримав назву “договір концесії”, визначення та порядок укладення якого встановлений главою 76 ЦКУ.

Так, за приписами ст. 1116 ЦКУ предметом договору комерційної концесії є право на використання об'єктів права інтелектуальної власності (торговельних марок, промислових зразків, винаходів, творів, комерційних таємниць тощо), комерційного досвіду та ділової репутації. 

Тому, у разі коли йдеться про надання послуг з користування приміщенням та обладнанням, такі відносини не можуть бути укладено за допомогою договору концесії. 

У такому випадку потрібно укладати договір оренди, найму, управління майном тощо. Договір комерційної концесії (франшизи) в таких випадках не укладається. Про це детальніше тут

Від себе також додамо, договір концесії може бути укладено у разі, коли разом з торговельною маркою, промисловим зразком тощо передається обладнання та приміщення, де таке обладнання перебуває (за умови, що воно не може бути перенесено без шкоди його функціональному призначенню). Але у такому разі у договорі комерційної концесії можна передбачити передачу обладнання разом з орендною приміщення, що буде або складати разом вартість договору комерційної концесії, або відшкодовуватись окремо від франшизи.

При цьому, будь-яких заборон для платників ЄП укладати договори комерційної концесії ПКУ не встановлено.

Водночас, ПКУ не оперує терміном “франшиза”, натомість, оскільки йдеться про платежі за використання об’єктів інтелектуальної власності, то за нормами ПКУ такі платежі є роялті (пп. 14.1.225 ПКУ).

При укладенні договору між підприємцями — платниками ЄП, вони можуть встановити в договорі: одноразову оплату, періодичні платежі та змішану форму (одноразову суму та наступні періодичні платежі).

Якщо ж підприємець на ЄП буде надавати у користування торгівельну марку, у такому разі потрібно пам’ятати про таке.  Відповідно до п. 292.1 ПКУ роялті не включається до доходу платника ЄП. Суми роялті відноситься до пасивних доходів та оподатковуються ПДФО за правилами, встановленими для оподаткування дивідендів, за ставкою 18%, тобто дохід у вигляді роялті оподатковується податковим агентом під час їх нарахування платнику податків (див. також: Як платникам єдиного податку оподатковувати роялті). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202423
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202416
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202421
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202461
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436