• Посилання скопійовано

Чи має «єдинник» вести товарний облік та мати первинні документи на придбання?

Чи зобов’язаний ФОП, платник ЄП ІІ групи, що здійснює продаж технічно складних побутових товарів з РРО, вести товарний облік та мати в наявності первинні документи на придбання та продаж товарів?

Перш за все нагадаємо, що обов’язок вести товарний облік для ФОП, які застосовують РРО і торгують товарами, був обов’язком і раніше. Однак, Закон про РРО не вимагав цього лише від ФОП на ЄП, які не є платниками ПДВ (незалежно від товарів, які він реалізовував).

Проте з 01.08.2020 року пп. 12 ст. 3 Закону про РРО зазнав змін і такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння). Детальніше про таку зміну ми писали тут.

Крім того, суб’єкт господарювання зобов’язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).

При цьому, варто зауважити, що товарний облік не є тотожним бухгалтерському обліку. Разом з цим зауважимо, що для ФОП законодавчо так і не встановлено жодного порядку обліку товарних запасів. Отже, чого насправді вимагає від них Закон про РРО, наразі невідомо.

Проте податківці у своєму роз’ясненні (яке ми коментували тут) зазначали, що в зв’язку з відсутності порядку товарного обліку у підприємців (за бажанням самого підприємця) вести облік товарів він може за правилами П(С)БО 9. Та зауважимо, що «має право» – це не означає, що ФОП зобов’язаний так робити!

Таким чином, для ведення товарного обліку ФОП може вести бухгалтерський облік за П(С)БО 9, а може і придумати власні правила товарного обліку. Головне, щоб він був, і зазначене в ньому відповідало товарним залишкам на момент податкової перевірки.

Також варто зазначити, що відповідальність передбачена саме за ненадання первинних документів щодо походження на товари, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу.

Обов'язку мати документи про походження товару, що вже було продано (тобто який вже не зберігається у місці продажу) не встановлено.

Що ж до документів на реалізацію товару, то це питання дискусійне і, на нашу думку, обов'язку це робити «єдинникам» не встановлено. Справа в тому, що природа доходу у «єдинника» має важливу відмінність – це дохід в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Тому у «єдинника» до виникнення доходу призводить не операція з продажу або відвантаження товару чи надання послуги, а саме отримання коштів за такий товар або послугу. Відповідно важливими в даному випадку є первинні документи, що підтверджують саме отримання коштів, а не продаж товару:

  • банківська виписка;
  • Z- звіт з РРО;
  • інші документи, що можуть підтвердити отримання готівкових коштів «єдинником», якщо він не застосовує РРО.

Таким чином, Закон про РРО не зобов’язує «єдинника» другої групи, що здійснює продаж технічно складних побутових товарів, вести бухгалтерський облік, однак, згідно з поточною редакцією пп. 12 ст. 3 Закону про РРО такий суб’єкт господарювання має:

  • вести у зручній для себе формі та за власним порядком облік товарних запасів;
  • здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку;
  • під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202423
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202416
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202421
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202461
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436