• Посилання скопійовано

Як обрати одиницю виміру для послуг?

ФОП на ІІІ групі ЄП, платник ПДВ, надає послуги за кодами 38.11, 49.41 і 43.12. Для першого коду застосовував одиницю виміру «Послуга». Для другого і третього роботу машин рахували в «грн», роботу екскаватора в «годину». Чи правильні такі одиниці вимірювання?

Відповідно до пп. 3 п. 16 Порядку № 1307, до граф 4 та 5 ПН записують одиницю виміру товарів/послуг, відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО):

  • у графі 4 - умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО.
  • у графі 5 - код відповідної одиниці вимірювання/обліку, зазначений у КСПОВО.

У разі, якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО, у графі 4 зазначається умовне позначення одиниці вимірювання таких товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах. В цьому разі графа 5 не заповнюється.

Отже, найперше – дивимося у КСПОВО. Там немає таких одиниць виміру, як «послуга» і «грн». Натомість є «година» (скорочено «год») з кодом 0175.

Таким чином, у повній відповідності до Порядку № 1307, якщо в ПН зазначити в графі 4 «послуга» чи «грн», то оскільки коду для цих одиниць в КСПОВО немає, графу 5 для них не заповнюємо.

Причому Порядок №1307 не забороняє застосування таких одиниць виміру.

Поряд з цим зазначимо, що в КСПОВО є така одиниця виміру, як «машино-година» (скорочено «маш.год») з кодом 2908. Це показник фактичної роботи відповідної машини, наприклад, екскаватора, за призначенням. Очевидно, сюди не включаються простої та час на доставку екскаватора до місця виконання роботи. Тож в принципі виконану роботу можна вимірювати і в таких одиницях.

Але ж питання залишається відкритим – чи може ФОП для наведених вище послуг застосовувати наведені одиниці виміру?

В ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік сказано, що первинні документи повинні містити обов’язкові резквізити, серед яких - зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції.

Наприклад, маємо господарську операцію вивезення будівельного сміття на полігон, код якої 38.11. Фактично вивезення здійснюється автомобілем. На кожну ходку на полігоні потрібно придбавати один талон. Таким чином, в цій ситуації господарську операцію можна виміряти у ходках, рейсах, талонах тощо. По суті така одиниця виміру – це та порція послуги, за яку сплачується ціна за послугу.

Одиниця виміру визначається договором між сторонами. Договором визначається також ціна за одну порцію послуги, наприклад, за одну ходку – 500 гривень. Якщо зробили 6 ходок, вартість послуги становитиме 3 000 грн (500 х 6).

Причому в документах, які складаються на виконання договору (акт на послуги, ПН тощо) потрібно зазначати ті одиниці виміру, які встановлені договором. Якщо в договорі ціна встановлена, приміром, за 1 талон, то в акті, в ПН немає підстав зазначати іншу одиницю виміру, наприклад, «послуга».

Одиницю виміру «послуга» є підстави зазначати, якщо в договорі прямо про це сказано, або послуга така, що її не можна виміряти в інших одиницях виміру.

Міркуючи таким чином, як ми навели вище, можна зрозуміти, які одиниці виміру зазначати в кожному конкретному випадку.

Давайте підсумуємо.

Для того, щоб зрозуміти, яку одиницю виміру зазначати в актах, ПН, потрібно взяти договір і подивитися, за яку порцію послуг встановлена ціна. Така порція послуг і буде одиницею виміру, яку проставляють в актах, ПН. 

А як визначити одиницю виміру (порцію послуг) під час складання договору?

Залежить від виду послуг – за що саме виконавець буде отримувати оплату. Наприклад, якщо це робота екскаватора, то виконавцеві можуть оплачувати машино-години його роботи. Плюс окремо можуть оплачувати простій на об’єкті з вини замовника. Плюс можуть окремо час доставки на об’єкт. Але можуть оплачувати і фізичні години, тобто, увесь час знаходження на об’єкті. 

Якщо надаються транспорті послуги і оплата за кількість кілометрів, то й одиниця виміру буде «кілометр». Якщо оплата за одну ходку, то і одиниця виміру буде «ходка» чи «рейс» і тому подібне.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202429
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436