Главная Все консультации Упрощенная система Физлица — предприниматели на едином налоге

Як заповнити Книгу обліку доходів експедитору - «єдиннику»?

ФОП - платник ІІІІ групи ЄП надає транспортно-експедиційні послуги. Як відображаються в Книзі обліку доходів отримані суми, які включають як винагороду експедитора, так і винагороду перевізника, яка буде сплачена йому?

За загальним правилом пп. 292.1 ПКУ, доходом фізособи – платника ЄП є виручка в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). А датою отримання доходу за пп. 292.6 ПКУ є дата надходження коштів. Але за посередницькими договорами правила визначення доходу інші.

Пунктом 292.4 ПКУ визначено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Податківці у ІПК від 21.03.2019 р. №1162/М/99-99-13-01-04-14/IПК  вважають, що у день отримання підприємцем – платником ЄП коштів для виконання послуг за договором ТЕ у Книзі обліку доходів відображається вся сума коштів, за таким договором, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою. А далі транзитні кошти треба показати у графі 3 (тобто як нібито повернуті кошти, датою їх сплати третім особам – виконавцям). Таким чином, загальна сума отриманого доходу коригується. А вже скоригований дохід у графі 6 і буде доходом платника ЄП, який слід показати у рядку 06 (05, якщо платник ЄП за ставкою 3%) декларації. Завдяки цьому сума оподаткованого доходу в Книзі дорівнюватиме сумі доходу у декларації відповідного періоду!

Зверніть увагу, що у наведеній ІПК податківці наголошують, що у ПКУ поняття «транзитні кошти» не визначено. Відповідно, у цей момент такі кошти мають усі ознаки доходу підприємця. I вже тільки коли експедитор оплачує послуги (роботи) інших осіб, що підтверджується первинними документами, зокрема, у призначенні платежу банківської виписки, стає зрозуміло, що ці кошти є транзитними і не оподатковуються єдиним податком. Саме в цей момент з'являється доказ, що експедитор поніс витрати в межах договору ТЕ. Адже ніхто не забороняє експедитору самому надати послуги перевезення – тоді отримані кошти від клієнта будуть його доходом.

Тобто якщо, наприклад, оплата за ТЕ надійшла в одному періоді, а перерахування винагороду перевізника відбулось у наступному періоді, підприємець зменшить суму оподатковуваного доходу лише у періоді, коли фактично буде перераховано винагороду перевізника.

Більш детально цю ІПК ми розглядали тут.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Упрощенная система / Физлица — предприниматели на едином налоге
Теги:
3 группа ЕН , Доходы , Единый налог , Предприниматели , Услуги

Комментарии: 1

Новости по теме

Консультации по теме