Главная Все консультации Упрощенная система Физлица — предприниматели на едином налоге

Оподаткування компенсації комунальних послуг підприємцю - «єдиннику»

ФОП (платник ІІІ групи ЄП та ПДВ) надає в оренду юрособі квартиру, яка є власністю такої фізособи. У договорі передбачено компенсацію вартості комунальних послуг. Чи включається сума компенсації до доходу платника ЄП? Чи оподатковується така сума ПДВ?

Відповідно до ст. 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Істотними умовами договору оренди є:

  • об’єкт оренди (склад та вартість майна з урахуванням її індексації);
  • строк, на який укладається договір оренди;
  • орендна плата з урахуванням її індексації;
  • порядок використання амортизаційних відрахувань;
  • відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ст. 284 ГКУ).

Орендна плата – це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 286 ГКУ).

 

Єдиний податок

Згідно з пп. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

При цьому, як зазначають податківці у "ЗІР" (підкатегорія 107.04), основним предметом договору оренди є встановлення розміру орендної плати за користування майном. Якщо орендар самостійно не укладає договори на споживання комунальних послуг, а здійснює відшкодовування орендодавцю в частині понесених ним витрат на оплату комунальних послуг, то у договорі оренди має бути визначено порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг та їх оплати (компенсації).

Відповідно, якщо сплата комунальних платежів передбачена договором оренди, то відшкодована орендарем сума комунальних послуг платнику єдиного податку повністю включається до доходу платника єдиного податку від провадження ним діяльності з надання послуг (надання нерухомості в оренду).

Зверніть увагу, що у разі, якщо договором оренди не передбачено сплату орендарем комунальних платежів, але такі платежі відшкодовуються орендарем фізичній особі – підприємцю - платнику єдиного податку, то ситуація буде ще гіршою. На думку податківців, це буде доходом фізособи (не підприємця) і буде підлягати оподаткуванню ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%).

 

ПДВ

Згідно з пп. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів або послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому, до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів або послуг.

Як було зазначено вище (і за умов запитання), компенсація комунальних послуг, якщо вони передбачені договором, є складовою частиною орендної плати. Відповідно, вартість такої компенсації включається до бази оподаткування ПДВ орендодавця.

І згідно з роз’ясненнями податківців, відшкодування вартості комунальних послуг матиме аналогічний код за Державним класифікатором продукції та послуг, як і власне послуга оренди - 68.20, адже відшкодування комунальних послуг є складовою орендної послуги.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Упрощенная система / Физлица — предприниматели на едином налоге
Теги:
3 группа ЕН , Единый налог , Аренда , НДС , Договор , Коммунальные услуги

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме