• Посилання скопійовано

Чи включається надходження власних коштів до доходу «єдинника»?

Чи включається до доходу ФОП, платника ІІ групи ЄП, готівкові надходження власних коштів? У якому випадку підприємець може не застосовувати РРО при досягненні доходу за календарний рік понад 1 млн грн?

Надходження власних коштів

Згідно з п. 292.1 ПКУ доходом ФОП, платника єдиного податку, є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Водночас перелік надходжень, які не включаються до доходу платника ЄП, викладено у п. 292.11 ПКУ. Зауважимо, що ані у п. 292.1 ПКУ, ані у п. 292.11 ПКУ не містить виключень щодо готівкових надходжень у вигляді «власних коштів».

Таким чином, сума внесених власних коштів (як готівкою, так і на рахунок) потрапить до доходу платника єдиного податку.

Окрім цього, податківці у листі від 25.03.2016 р. №2516/К/26-15-13-02-15 зазначали, що власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізсоби – підприємця – платника єдиного податку. І хоча податківці пишуть лише про внесення таких коштів на рахунок, однак з цього листа стає зрозуміла фіскальна позиція податківців.

Звичайно, підприємець може наголошувати на тому, що власні кошти не є доходом, проте навряд чи податківці погодяться з такою позицією зважаючи на їх фіскальний підхід до «власних коштів». Тому у разі готівкового внесення власних коштів все ж таки радимо оподатковувати таку суму надходжень. Якщо ж платник податку приймає рішення все ж не оподатковувати таку суму, йому необхідно отримати індивідуальну податкову консультацію у податківців з цього питання, а у разі, якщо платник з нею не погодиться, то необхідно бути готовим оскаржувати її в судовому порядку.

Виключенням в даному випадку може бути лише внесення на рахунок не просто особистих коштів, а виручки за попередній період, яка була відображена в книзі обліку доходів і не зараховувалася на рахунок (таке роз’яснення наводили податківців у консультації від 09.11.2017 г. №2561/П/99-99-13-01-02-14/ІПК).

 

Застосування РРО

За п. 296.10 ПКУ РРО не застосовуються ФОП, платником єдиного податку ІІ групи, незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.  У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Не застосовувати РРО після досягнення розміру доходу за календарний рік понад 1 млн гривень можливо лише у разі здійснення розрахунків при продажу товару (наданні послуг) виключно у безготівковій формі (з розрахункового рахунку покупця на розрахунковий рахунок продавця).

У разі ж здійснення платником податку розрахункових операцій при досягненні доходу понад 1 млн грн за календарний рік, використання РРО є обов’язковим.

Також читайте нашу консультацію тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»

  • Зарахування на рахунок ФОПа винагороди гіг-спеціаліста
    На рахунок ФОПа надійшла винагорода гіг-спеціаліста. Чи потрібно оподатковувати і сплачувати ЄП 5% та подати декларацію?
    11.04.202424
  • ФОП - платник ЄП отримує авторську винагороду: як оподаткувати?
    Юрособа, платник податку на прибуток, укладає договір про створення на замовлення творів і відчуження виключних майнових прав інтелектуальної власності з ФОП- платником ЄП з групи за ставкою 5%. Під твором мається на увазі інформаційні відео-інструкції, які роз’яснюють користування диджитальними онлайн-платформами, пов'язаними з освітою. ФОП (автор) отримує авторську винагороду. Чи є юридична особа податковим агентом для ФОП? Як оподатковується така винагорода у ФОП?
    10.04.202422
  • Чи може ФОП обрати спрощену систему оподаткування при повторній реєстрації в одному і тому ж місяці?
    ФОП отримав витяг платника єдиного податку 04.03.2024 р. Підприємець є платником єдиного податку ІІ групи з 01.04.2024 р. Діяльність припинено 05.03.2024 р. Чи зможе ФОП обрати спрощену систему оподаткування, зокрема III групу за ставкою 5%, при повторній реєстрації у березні 2024 р.?
    03.04.202429
  • Здача землі в оренду фізособою, а не ФОПом
    ФОП на ІІІ групі ЄП здійснює госпдіяльність з надання в оренду житлової, нежитлової нерухомості, має також земельну ділянку сільгосппризначення. Чи можна передати таку ділянку в оренду від імені фізособи, а не ФОПа?
    14.03.202463
  • Чи може ФОП на ЄП виготовляти вино та продавати його на ярмарках?
    Чи можна ФОПу на ІІ групі ЄП займатися виробництвом вина з покупної сировини? Працівників немає, оборот - 100 тис. грн на рік, виготовлене вино буде продаватися на ярмарках. Чи потрібно застосовувати РРО?
    12.03.202436