• Посилання скопійовано

Періоди перевірки Держпраці обмежуються законом та критеріями ризику

Які періоди діяльності підприємств/ підприємців можуть перевіряти інспектори з праці?

Нагадаємо, що відповідно до Закону №877-V інспектори з праці здійснюють перевірки з дотриманням вимог цього Закону. Причому в самому Законі не варто шукати приписів на кшталт "Строк позовної давності не застосовується до ...". Не визначено такого й у ст. 265 КЗпП, лише зазначено, що фінансові санкції не є адміністративно-господарськими.

Тому, відповідно до ст. 6 Закону №877 позапланові заходи стосуються або конкретних даних, які є недостовірними та визначають предмет перевірки, або приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих інспектором з праці за результатами попередніх перевірок, або конкретних питань, визначених у скарзі фізособи. Відповідно це й буде визначати періоди діяльності підприємства (тобто конкретно визначених порушень, що є предметом перевірки).

Якщо ми говоримо про планові заходи, то за приписами ст. 5 Закону № 877 планові заходи проводяться за період — календарний рік. Проведення більш як одного планового заходу не допускається.

При цьому, оскільки критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) затверджені Постановою КМУ від  17.11.2010 р. №1059, скасовані з 16.05.2017 року, то періодичність проведення планових заходів суб'єкти господарювання, які за відсутності Критеріїв ризику вважаються суб'єктами господарювання з незначним ступенем ризику, підлягають державному нагляду (контролю) не частіше одного разу на п'ять років. (п. 3 ст. 22 Закону № 877).

Тому, на нашу думку, періоди діяльності підприємства, які можуть підпадати під перевірку Держпраці, обмежуються п'ятьма роками для здійснення планового заходу. Тобто, перевірка у 2017 році може охоплювати період з 01.01.2013 року.

Але виявлені порушення підпадають під санкції з обмеженням строку їх накладення (застосування), тобто:

  • якщо ми говоримо про ст. 265 КЗпП, то вона діє лише з 01.01.2015 року з внесеними змінами, які діють з 01.01.2017 року. Відповідно штрафні санкції можуть бути застосовані за правопорушення, вчинені після набуття чинності змін, внесених до ст. 265 КЗпП, або правопорушення, які були вчинені раніше, але є триваючими (лист Держпраці від 04.01.2017 р. №57/4.1/4.1-ДП-17);
  • якщо за результатами перевірки є підстави для застосування адмінвідповідальності, то строк їх застосування обмежується ст. 38 КупАП.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Контролюючі органи і перевірки»