• Посилання скопійовано

Чи може бути особа з якою укладено договір ЦПХ підзвітною?

Чи може робітник, який працює за цивільно-правовим договором (послуги - експедиція вантажів у портах) бути підзвітною особою? Якщо може, то що для цього потрібно: довіренність, договір повної матеріальної відповідальності?

В першу чергу зазначимо, особа, яка надає послуги чи виконує роботи за договором цивільно-правового характеру, вона не є ані робітником, ані працівником, оскільки на таких осіб не поширюються норми КЗпП.

Підзвітна особа – це довірена особа підприємства, якій підприємство надало такий статус (статус (лат. status) - правове становище, стан).

Також відповідно до Наказу МФУ "Про затвердження Порядку бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ та внесення змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку бюджетних установ" від 02.04.2014 р. №372, підзвітна особа – це працівник установи, який отримав під звіт кошти для майбутніх видатків. Тобто бюджетні установи можуть видавати підзвітні кошти лише своїм працівникам.

Статус підзвітної особи - сукупність прав і обов’язків фізособи, що перебуває в певних відносинах з підприємством - працівника цього підприємства, посадової особи, власника підприємства. У поняття статусу входять права і обов’язки особи, передбачені для учасника трудових, адміністративно-правових відносин.

Виконання обов’язків підзвітної особи передбачає здійснення таких операцій:

  • отримання завдання;
  • отримання грошового авансу для оплати витрат, пов’язаних з виконанням отриманого завдання. Підзвітній особі також можуть бути видані розрахункова чекова книжка для розрахунків з партнерами і довіреність на отримання цінностей;
  • скерування на інше (інші) підприємство для виконання завдання (одержання цінностей, послуг, робіт і, при потребі, їх оплата) в тому ж населеному пункті, в якому розташоване підприємство, місце основної праці підзвітної особи, або поза місцем основної роботи, тобто під час службового відрядження;
  • оформлення документів на отримання цінностей, послуг, робіт і їх оплату, з позначенням у документах реквізитів підприємства, яке скерувало (відрядило) підзвітну особу;
  • передача цінностей матеріально відповідальній особі свого підприємства, а документів на їх отримання і оплату - в бухгалтерію. Якщо працівник був відряджений, то в цьому випадку в бухгалтерію здаються документи, які підтверджують його витрати на відрядження (квитки, квитанції та ін.);
  • складання звіту про використання одержаних грошових коштів і врегулювання грошових відносин, що виникли (повернення залишку невикористаних за призначенням готівкових коштів, отримання додаткових готівкових коштів на покриття визнаної обгрунтованою перевитрати та ін.).

У відрядження може бути відправлена фізична особа, з якою відносини підприємства регулюються трудовим договором (угодою, контрактом) на постійній основі або як зі сумісником. Тобто, якщо з особою відносини підприємства регулюються цивільно-правовими договорами, він не може їхати в службове відрядження від цього підприємства. 

Поїздки фізичної особи – виконавця робіт за договором ЦПХ в інтересах замовника та порядок їх відшкодування замовником не є відрядженням, але вони можуть регулюватися безпосередньо таким цивільно-правовим договором. Вчинення цивільно-правових дій такою фізичною особою в інтересах замовника також може бути врегульовано або цим же цивільно-правовим договором, або окремим договором, спираючись на норми глави 17 ЦКУ «Представництво». 

Зокрема, відповідно до ст. 244 ЦКУ, таке представництво для цілей придбання товарів, робіт, послуг в інтересах замовника може здійснюватись на підставі довіреності, що її може видати замовник – юридична особа на ім’я фізичної особи.

Відповідальність виконавця за порушення договору про надання послуг може бути також у рамках ЦКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 167
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291