• Посилання скопійовано

Довіреність від фізособи-підприємця може бути як простою, так і нотаріальною

Чи можна оформити довіреність на фізособу, що не є працівником у фізособи - підприємця, на право підпису документів замість нього? Якого змісту вона повинна бути та чи потрібно її засвідчувати нотаріально?

Досить поширеною є думка, що довіреність на вчинення будь-яких дій від імені підприємця має посвідчуватися нотаріусом, оскільки підприємець – це фізособа. Адже, ні ЦКУ, ні ГКУ не містять відповідних норм щодо оформлення довіреності саме фізособою-підприємцем. Тому, слід виходити з положень ЦКУ щодо оформлення довіреності та вимог щодо її форми.

За загальним правилом, установленим ЦКУ, форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону вчиняється правочин (ч. 1 ст. 245 ЦКУ). Якщо підприємець, скажімо, видає довіреність на укладення договору оренди приміщення строком більш ніж 3 роки, то з огляду на те, що такий договір оренди має бути посвідчений нотаріально, довіреність на його підписання також має бути нотаріальною.

Якщо підприємець видає довіреність на отримання коштів за договором позики, цілком достатньо звичайної письмової форми довіреності, адже договір позики нотаріально не посвідчується.

Відтак, на нашу думку, фізособа-підприємець має право видавати довіреність на вчинення окремих юрдій, пов'язаних з веденням госпдіяльності, зокрема, й на право підпису документів замість нього. Проте, слід враховувати, що у разі, якщо чинним законодавством України передбачено лише власноручний підпис або ЕЦП, то право підпису не може бути передано за жодної довіреності. Щодо форми довіреності, то це також залежить від форми документів, які оформлятимуться. Якщо для таких документів вимагається лише нотаріальна форма, слід оформити саме таку й довіреність.

Щодо змісту довіреності, то довіреність має містити чіткі застереження, які саме дії належить вчинити: наприклад, підписати договір № ___ від___, що укладається з контрагентом _________, підписати видаткову накладну на товар __________, отримати товар та всі супровідні документи на цей товар, тощо.

Тобто, довіреність має містити чіткий перелік дій, які слід вчинити (за переліком). При цьому, на нашу думку, не варто складати загальні довіреності, які надають надто широкі права, у т.ч. дають право на вчинення тих дій, про які сам підприємець й не згадував. Наслідки можуть бути невтішні. У довіреності також потрібно обов'язково вказати місце видачі, дату та строк дії довіреності (такий строк має чітко відповідати тим діям, на вчинення яких уповноважують).

Щодо кола осіб (представників), яким може бути видана довіреність, то обмежень щодо видачі такої довіреності працівнику чи іншій сторонній особі - чинне законодавство України не містить.

Також нагадаємо, що представництво фізособи-підприємця може бути оформлене у вигляді особи-підписанта, відомості про яку підприємець вносить до Єдиного державного реєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань та підтверджуватись випискою з такого реєстру (п.14 ч.4 ст. 9, ч.6 ст. 18 Закону №755 ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 167
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291