• Посилання скопійовано

Договір оренди транспорту нотаріально не посвідчено: наслідки в бухгалтерському та податковому обліках

Підприємство, що має загальний обсяг доходу до 20 млн грн на рік, оредує у фізособи автобус для перевезення працівників підприємства на роботу. Договір з фізособою нотаріально не посвідчено. Які наслідки у бухгалтерському та податковому обліках можуть через це виникнути?

Статтею 799 ЦКУ передбачено, що договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі, а у випадку укладання такого договору за участю фізособи, ще й  в обов’язковому порядку підлягає нотаріальному посвідченню. У тому ж випадку, якщо такий договір нотаріально не було посвідчено, керуючись постановою від 06.11.2009 р. №9, такий договір визнається нікчемним, через його невідповідність вимогам закону.

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. У випадку, якщо обсяг доходу не перевищує 20 млн грн на рік, то такі коригування проводити не потрібно (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових років).

Підставою для відображення у бухобліку господарських операцій є первинні документи (ст. 9 Закону про бухоблік). На основі договору оренди в бухобліку відображається розмір плати за користування орендованим майном. Те саме стосується витрат на обслуговування автомобіля, які нестиме підприємство (бензин, ремонт, страхування). Визнання судом такого договору нікчемним призведе до того, що підприємство втратить право відображати такі витрати у своєму обліку.

Зазначимо, що існує судова практика щодо визнання таких договорів дійсними – див. Постанову Пленум Верховного суду України від  06.11.2009 р.  № 9. Так, ВСУ зазначає, що у зв'язку  з  недотриманням вимог  закону  про   нотаріальне посвідчення  правочину,  договір  може  бути визнано дійсним лише з підстав, встановлених ст. 218 та 220 ЦКУ.  Інші вимоги  щодо визнання договорів дійсними,  в тому числі заявлені в зустрічному позові у справах про визнання договорів недійсними, не відповідають   можливим   способам   захисту   цивільних  прав  та інтересів. Такі позови не підлягають задоволенню.

Так, у ч. 2 ст. 220 ЦКУ вказано, що якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Але, незважаючи на це, ми рекомендуємо посвідчити нотаріально договір оренди транспортного засобу з фізособою, щоб уникнути питань та суперечностей.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 161
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219041
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021290