• Посилання скопійовано

Чи можна укладати цивільно-правовий договір на необмежений термін і без зазначення конкретного обсягу робіт?

Підприємство укладає цивільно-правовові договори на залучення аудиторів до виконання робіт. Акти виконаних робіт складаються не кожного місяця, а дохід виплачується за кожний аудит окремо. Чи можна укладати такі договори на необмежений термін і без зазначення конкретного обсягу робіт?

Якщо сторони вирішили для залучення аудиторів укласти саме договір про виконання робіт, то до таких правовідносин можна застосувати норми, що регулюють відносини підряду.

Так, відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 837 ЦКУ за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. 

Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. (ч.1 ст. 853 ЦКУ)

При цьому, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або за згодою замовника - достроково.  (ч.1 ст. 854 ЦКУ)

Відтак, на нашу думку, сторони можуть обумовити у договорі про виконання робіт будь-який порядок виконання роботи, її передачі замовнику та строк оплати за результатами її часткового (поетапного) чи повного виконання. Відтак, при складенні актів виконаних робіт щодо залучення аудиторів слід відповідно до умов договору прийняти роботи (чи її етапи) та оплатити за той період та у той строк, про що сторони домовились в договорі. Акти виконання робіт можуть складатись в результаті передання частини результатів виконаної роботи або передання результатів роботи у повному обсязі. 

Загалом, сторони вільні у виборі як у порядку виконання, порядку прийняття робіт, так й в оплаті прийнятої роботи (поетапно чи у повному обсязі). Щодо строку дії договіру про виконання робіт у разі залучення аудиторів, то важливо зрозуміти, що предмет договору про виконання робіт є саме виконання конкретного замовлення. Відповідно й строк договору підряду обумовлюється саме строком виконання такого замовлення у повному обсязі. Якщо сторони можуть обумовити виконання конкретних видів  робіт із залученням аудиторів на період, скажімо, до трьох років, то строк дії договору може обмежуватись цими трьома роками.

Якщо сторони вважають за потрібне укласти договір на необмежений строк, то доцільним, на нашу думку, використовувати інші правові конструкції, наприклад, договір про надання консультаційних  послуг у сфері бухгалтерського та податкового обліку із замовленням послуги за необхідності. При цьому, порядок надання замовлення та сама форма замовлення послуги, у т.ч. послуг аудитора, можуть бути узгоджені у тексті договору та/або додатку до нього. Відповідно й порядок надання послуги, строки надання та порядок оплати встановлюються за домовленістю сторін.

Адже, ст. 901-907 ЦКУ не містять жодних обмежень щодо строку його дії, зокрема, строком надання послуги — вона споживається в процесі її виконання, тобто в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 165
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291