• Посилання скопійовано

Якщо договір засвідчений нотаріально, зміни до нього теж засвідчують у нотаріуса

У підприємства з контрагентом укладено договір оренди, що засвідчений нотаріально. Чи може бути внесено зміни щодо строку та розміру орендної плати в простій письмовій формі?

Нотаріальне посвідчення, відповідно до ст. 209 ЦКУ, застосовується до письмових договорів у випадках, прямо встановлених законом, або за домовленістю сторін такого договору. Серед договорів оренди обов'язковому нотаріальному посвідченню підлягають договори оренди будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше (ч. 2 ст. 793 ЦКУ), договори оренди транспортного засобу за участю фізичної особи (ч. 2 ст. 799 ЦКУ), договір оренди житла з викупом (ч. 2 ст. 811 ЦКУ).

Відповідно до ст. 654 ЦКУ, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.


Як видно з наведеного, законодавець вживає у статтях 209 та 654 ЦКУ дещо різні терміни: у статті 654 йдеться про форму договору, а в статті 209 — про нотаріальне посвідчення договорів, укладених у письмовій формі. У зв'язку з цим може створитися враження, що нотаріальне посвідчення договору є не вимогою до його форми, а окремою вимогою щодо порядку надання чинності договору (як і, наприклад, державна реєстрація правочинів, що була до 2013 року). Проте Верховний суд України в ухвалі колегії суддів судової палати у цивільних справах від 4 квітня 2007 року, оцінюючи аналогічну вимогу закону щодо форми попереднього договору (який має укладатись у такій самій формі, як і основний договір), вказував на нікчемність попереднього договору, щодо якого не дотримано вимогу про його нотаріальне посвідчення (для основного договору, що підлягає такому посвідченню).

З цього можна зробити висновок, що законодавча вимога про нотаріальне посвідчення письмового договору належить до числа елементів форми договору. Тому, на нашу думку, зміни до нотаріально засвідченого договору (як у випадках обов'язкового нотаріального посвідчення, передбачених законом, так і посвідчених нотаріально за згодою сторін) також підлягають нотаріальному посвідченню.

У разі ж непроведення нотаріального посвідчення змін до нотаріального договору є високий ризик того, що при невиконанні чи неналежному виконанні однією зі сторін такого договору в частині внесених змін судом у цій частині не буде надано захисту цьому договору. Якщо ж реалізація прав та обов'язків за укладеним договором здійснюється з визнанням витрат у платника податку на прибуток та/або податкового кредиту в платника ПДВ, нікчемність відповідних змін може потягнути за собою відповідні проблеми при податковій перевірці щодо таких операцій.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 161
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219041
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021290