• Посилання скопійовано

Нюансы начисления ЕСВ на вознаграждение за услуги предпринимателя

Является ли предприятие налоговым агентом по удержанию и перечислению ЕСВ в случае, если предприниматель оказал ему услуги, которые не соответствуют его видам деятельности?

В соответствии с п. 1 ч. 1 ст. 4 Закона о ЕСВ плательщиками ЕСВ являются работодатели:

- предприятия, учреждения и организации,

- другие юридические лица, использующие труд физических лиц на условиях трудового договора (контракта) или на других условиях, предусмотренных законодательством, или по гражданско-правовым договорам (кроме гражданско-правового договора, заключенного с физлицом - предпринимателем, если выполняемые работы (предоставляемые услуги) соответствуют видам деятельности, согласно сведениям из Единого государственного реестра юридических лиц и физических лиц - предпринимателей).

Таким образом, сумма средств, выплачиваемая юрлицом физлицу-предпринимателю, не являются базой начисления ЕСВ только, если выполняемые им работы (предоставляемые услуги) соответствуют его видам деятельности, указанным в ЕГР.

В противном случае работодатели-юрлица должны начислить ЕСВ на сумму вознаграждения (дохода) такого предпринимателя по гражданско-правовым договорам в размере 22%.

Такое же разъяснение содержится в подкатегории 301.03 ресурса «ОИР»*. Не смотря на то, что в самом разъяснении речь идет о физлицах-предпринимателях на едином налоге, по сути оно распространяется на всех предпринимателей вне зависимости от выбранной ими системы налогообложения.

*Вопрос: «Чи є базою нарахування ЄВ сума коштів, що виплачується ЮО на користь ФОП - платника ЄП за видами діяльності, що не зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань?»

Если предприятию нужно начислить ЕСВ на сумму вознаграждения по договору ГПХ, стоит учесть особенности, указанные налоговиками на том же ресурсе «ОИР»  и многих письмах (например, письма ГФСУ от 22.03.2016 г. №6266/6/99-99-17-03-03-15, от 12.03.2016 г. №5319/10/28-10-06-11). 

Налоговики разъяснили, что:

- если физлицо выполняет работы (оказывает услуги) по договору ГПХ, при этом это не является основным местом работы физлица, требование о доначислении ЕСВ не менее минимального размера на сумму вознаграждения не применяется;

- если же физлицо выполняет работу (предоставляет услуги) по договору ГПХ и для него это является основным местом работы, то в общую базу начисления ЕСВ за месяц включается как заработная плата (доход), так и сумма вознаграждения по ГПД и только потом осуществляется сравнение с суммой минимальной заработной платы за месяц. Если общая сумма будет меньше размера минимальной заработной платы, установленной законом на месяц, за который получен доход, то сумма ЕСВ рассчитывается как произведение размера минимальной заработной платы, установленной законом на месяц, за который получен доход (прибыль), и ставки ЕСВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    Сьогодні 17:384
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241711
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202438
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024314
  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202437