Главная Все консультации Труд и социальная защита Трудовые отношения

Визначаємо як враховуються преміальні при розрахунку лікарняних

Як правильно розрахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності, якщо в розрахунковому періоді видавали працівнику преміальні разового характеру?

Допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах обчислюється відповідно до Порядку №1266.

Якщо працівник за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку мав хоча б 6 місяців страхового стажу, то розрахунок середньоденної зарплати для виплати таких допомог відбувається у загальному порядку.

А саме: середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соцстрахування, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (п.3 Порядку № 1266).

Тобто, іншими словами на все на що нараховується ЄСВ в межах максимальної величини, все враховується при обчисленні середньоденної заробітної плати для оплати лікарняних (окрім допомоги по вагітності та пологах).

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду. 

Відобразимо зазначене вище у зручній таблиці.

Таблиця

 

Враховується

Не враховується

Календарні дні

Всі календарні дні розрахункового періоду (у тому числі святкові та неробочі)

Дні не відпрацьовані з поважних причин:

Період тимчасової непрацездатності

Час перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами;

Час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком;

Час перебування у відпустці без збереження заробітної плати

 

Дохід

Зарплата, у тому числі відпускні (крім допомоги по вагітності та пологах) та усі виплати на які нараховується ЄСВ, у т.ч разового характеру, а саме:

разові заохочувальні, компенсаційні виплати;

річна премія;

оплата простою;

матеріальна допомога (на яку нараховується ЄСВ);

збереження середнього заробітку в дні відрядження, вимушеного прогулу, за час підвищення кваліфікації.

добові;

разова матеріальна допомога (на яку не нараховують ЄСВ);

лікарняні та декретні (поважні причини);

усі виплати за місяць повністю невідпрацьований з поважних причин з першого до першого числа (п. 3 Порядку № 1266);

сума доходів, що перевищує максимальну базу нарахування ЄСВ

Щодо преміальних 

В запитанні також зазначалося, що на підприємстві виплачуються премії (зокрема і на день народження). Чи слід їх враховувати при розрахунку лікарняних та декретних?  Розглянемо, що таке премія. Це один з видів додаткової, понад основну заробітну плату, винагороди, яка виплачується працівникам за результатами їх трудової діяльності та виробництва в цілому за показниками та умовами оцінки цих результатів.

Також преміальні можуть бути не лише як заохочення за результатами діяльності, але можуть виплачуватися як одноразові заохочення не пов'язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі) (п. 2.3.2 Інструкції №5). Така премія належить до фонду додаткової заробітної плати.

Зазначимо, законодавством не обмежуються розміри преміальних та умови виплат преміальних, може бути також премія виплачена і до дня народження, на розсуд керівництва. 

Але, якщо на підприємстві практикується виплата преміальних, наполегливо рекомендуємо розробити Положення про преміювання та зазначити про всі види премій, що виплачуються на підприємстві. Таке Положення затверджується наказом керівника і з ним слід ознайомити всіх працівників. Якщо немає Положення про преміювання, то про премії має бути зазначено в колективному договорі. В зазначених документах слід наголосити, що премії, які за ними надаватимуться працівникам, є частиною фонду оплати праці (як заохочувальні виплати).

Премії, зокрема, і разові, є базою нарахування ЄСВ, це слідує з п.1. ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ. ЄСВ нараховується  роботодавцями на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону "Про оплату праці".

Зверніть увагу!

До дня народження може бути виплачена й матеріальна допомога, та тут слід бути максимально уважними.  Оскільки до ФОП належить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, виплати соціального характеру у грошовій і натуральній формі (пп.2.3.3, 2.3.4 Інструкції № 5).

Отже, якщо підприємство виплачує матеріальну допомогу, що має систематичний характер, усім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом) і відповідно до нормативно-правових актів чи колективного договору (з поданням заяви або без подання заяви), така допомога як складова заробітної плати є базою нарахування ЄСВ, а отже й включається до середньоденної заробітної плати при обчисленні лікарняних.

Одноразова матеріальна допомога, яка не включається до ФОП (розділ ІІІ Інструкції № 5), а також зазначена в Переліку №1170, не є об’єктом нарахування ЄСВ, а отже й не включається при розрахунку середньоденної для оплати лікарняних. 

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Трудовые отношения
Теги:
Заработная плата , Трудовые отношения , Материальная помощь

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме