• Посилання скопійовано

Додаткові оплачувані відпустки за рахунок роботодавця

Колективним договором передбачено виплата відпусток з окремих причин: одруження та поховання у розмірі 3-ох днів. Як відображаються ці відпустки у бухгалтерському та податковому обліках госпрозрахункового підприємства?

У ст. 25 Закону про відпустки, зазначено, що в обов’язковому порядку, за бажанням працівника йому може надаватись відпустка без збереження заробітної плати у окремих випадках, зокрема:

  • у випадку одруження – тривалістю до 10 днів;
  • у випадку смерті близьких працівника – тривалістю до 3 календарних, без урахування необхідного для проїзду до місця поховання.

Тож така відпустка гарантується державою і роботодавець зобов’язаний надавати її за бажанням працівника (яке, зазвичай, оформлюється заявою у довільній формі). 

Пунктом 23 П(С)БО 16 встановлено, що до витрат на оплату праці включається й оплата відпусток та іншого невідпрацьованого часу. Тож, бухоблік таких витрат ведеться аналогічно з бухобліком заробітної плати. 

При цьому, оскільки заява про такі відпустки надходить від працівника безпосередньо перед їх наданням, включити їх до річного графіку відпусток неможливо. Тож, спланувати їх та нарахувати за ними резерв відпусток теж неможливо. А тому, на нашу думку, такі відпустки слід нараховувати не за рахунок створеного резерву, а відносити до дебету тих рахунків, на які нараховуються витрати з оплати праці працівників, що йдуть у цю відпустку, у періоді їх надання. 

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

А оскільки ці відпустки не потребують створення резерву,  різниць, що виникають у зв’язку з наданням цих додаткових оплачуваних відпусток працівникам немає. Відповідно, коригувати об’єкт оподаткування на розмір наданих відпускних та нарахованих на них ЄСВ не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Допомога по вагітності та пологах для ФОПа, який не сплачував ЄСВ під час війни
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників не сплачував ЄСВ за себе під час воєнного стану. У квітні 2024 р. ФОП йде у відпустку вагітності та пологах. Якщо ФОП сплатить ЄСВ за себе в квітні чи дасть їй право це отримати допомогу по вагітності й пологах від ПФУ?
    16.04.202446
  • Утримання із вихідної допомоги кредиту за виконавчим листом
    Чи потрібно утримувати за виконавчим листом суму за невиплаченому кредиту з вихідної допомоги при звільнені працівника за п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП?
    15.04.202421
  • Працівник у статусі нерезидента без зміни громадянства: вплив на роботодавця
    Дистанційний працівник проживаючи більше 6 місяців в іншій країні, набув статусу нерезидента (громадянство не змінювалося). Роботодавець більше 2-х років в єдиній звітності відображав працівника у загальному порядку. Чи впливає статус нерезидента на оподаткування, на відображення в податковій та статистичній звітності? Якщо так, то як виправити та які санкції можливі стосовно підприємства?
    11.04.2024370
  • Чи може керівник громадської організації працювати без оплати праці?
    Керівниця громадської організації отримувала зарплату. Наразі вона залишиться працювати на цій посаді, але без зарплати. Як це правильно провести в кадровому та бухобліку? Чи треба їй виплачувати компенсацію за невикористану відпустку? Як оформити документи?
    11.04.202429
  • Відпустка після демобілізації працівника
    Працівник повернувся після звільнення з лав ЗСУ, був призваний з першого дня війни. Дохід йому нараховувався лише до 18.07.2022 р. Просить відпустку за період 2021 – 2022 роки з 05.04.2024 р. Який дохід застосувати для нарахування відпускних?
    09.04.2024394