• Посилання скопійовано

Відрядження сумісника-новачка

Працівник прийнятий на роботу 20 серпня за сумісництвом на 0,25 ставки посадового окладу 2500 грн по 2 години на день. З 27 вересня по 30 вересня його відправляють у відрядження. Як здійснити розрахунок денної заробітної плати та середньоденної заробітної плати (у відряджені працівник працює 8 годин)?

Період перебування новачка працівника сумісника у відрядженні оплачується в звичайному порядку.

Відповідно до ст. 121 КЗпП працівникам, якi направляються у службове вiдрядження, оплата виконаної роботи провадиться вiдповiдно до умов, визначених трудовим колективним договором, i розмiр такої оплати працi не може бути нижчим вiд середнього заробiтку, що зберiгається за такими працiвниками на всi робочi днi у вiдрядженнi за графiком, установленим за мiсцем постiйної роботи.

Отже, дні відрядження мають оплачуватися відповідно до умов роботи працівника. 

І так, відряджені працівники мають право на:

  • відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями;
  • виплату добових за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення;
  • збереження протягом усього часу відрядження місця роботи (посади).

Отже, щоб розрахувати суму, яку належить виплатити працівнику за час відрядження, необхідно розрахувати і порівняти дві величини:

1) середньоденну зарплату;

2) денну заробітну плату, розраховану виходячи з тарифної ставки (окладу) працівника, за місяць, у якому він перебував у відрядженні.

Тому, якщо колективним договором обумовлена така оплата праці працівникам, і який не містить інших особливостей щодо оплати праці, то при розрахунку середньої заробітної плати потрібно користуватися Порядкам № 100.

Відповідно до п. 2 Порядку № 100 середня заробітна плата для розрахунку відрядження обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата. 

Пунктом 3 Порядку № 100 передбачені виплати, які включаються при обчисленні середньої заробітної плати це основна заробітна плата: доплати, надбавки, премії, які мають постійний характер тощо.  

При обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження не враховуються компенсаційні виплати на відрядження (пп. «в» п. 4 Порядку № 100).

Проте у випадку з працівником, який перебуває в трудових відносинах з роботодавцем менше двох календарних місяців, середню зарплату розраховують виходячи з виплат за фактично відпрацьований час (абз. 3 п. 2 Порядку №100).

До денного заробiтку працiвника, який має порiвнюватися iз середньоденним, включаються всi елементи заробiтної плати, яку працiвник одержує згiдно з умовами трудового, колективного договору в мiсяцi, в якому його направляють у вiдрядження: оклад, доплати, надбавки, премiї, iндексацiя тощо. 

Оскiльки розраховується денний заробiток працiвника в мiсяцi, в якому його направляють у вiдрядження, то i визначають його за загальними правилами, а саме: нараховану в цьому мiсяцi заробiтну плату (оклад, надбавки, премiї) дiлять на вiдпрацьованi днi.

Тож, у зазначеному випадку розрахунковий період для визначення середньоденного заробітку з метою оплати часу перебування у відрядженні є період з 20 по 27 вересня 2021 року (тобто фактично відпрацьовані дні вересня 2021 року).

Денний заробіток потрібно розрахувати виходячи із зарплати працівника та кількості робочих днів за нормою робочого часу в місяці перебування у відрядженні, тобто у вересні. При цьому розрахунок необхідно здійснювати виходячи з повністю відпрацьованого місяця.

Отже, розрахувавши та порівнявши дві величини необхідно вибрати більшу і на її підставі розрахувати суму оплати часу відрядження.

Звертаємо увагу, що у разі роботи на умовах неповного робочого часу (роботи за сумісництвом) перепрацьовані години не вважаються понаднормовими та оплачуються в одинарному розмірі (абз. 2 п. 16 Постанова Пленуму ВСУ від 24.12.99 р. № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці»).

Тож, оскільки робочий час працівника, направленого у відрядження, обліковують на підставі наказу керівника, то саме у наказі про направлення працівника у відрядження роботодавець має вказати, що працівник-сумісник працюватиме у відрядженні повний робочий день, а фактично відпрацьований у відрядженні час підлягає оплаті.

Приклад. Працівник прийнятий на роботу 20 серпня за сумісництвом на 0,25 посадового окладу 2500 грн по 2 години на день. З 27 по 30 вересня його направляють у відрядження, де він працюватиме по 8 годин.

У цьому випадку розрахунковим періодом для визначення середньоденного заробітку з метою оплати часу перебування у відрядженні — з 27 по 30 вересня 2021 року є фактично відпрацьовані дні серпня та вересня 2021 року.

Кількість робочих днів у розрахунковому періоді — 25 (у серпні — 7, бо 24 серпня святковий, у вересні — 18). 

Зарплата нарахована в розрахунковому періоді складає — 833,33 грн (2500,00 грн : 21 р.д. міс. х 7 р.д.відпр. - за серпень) та 2045,45 грн (2500,00 грн : 22 р.д.міс. х 18 р.д.відпр. - за вересень).

1. Розрахунок денного заробітку у вересні 2021 року складає:

2500,00 грн : 22 р.д. = 113,64 грн

2. Розрахунок середньоденної зарплати виходячи з виплат за фактично відпрацьований час в розрахунковому періоді:

2 878,78 грн : 25 р.д. =  115,15 грн

3. Порівнявши денну заробітну плату (113,64 грн) та середньоденну (115,15 грн) бачимо, що середньоденна є більшою із двох величин, тому дні перебування працівника у відрядженні потрібно оплатити виходячи з його розміру: 

345,45 грн (115,15 грн х 3 дні відрядження).

4. Перепрацьовані години сумісником у відрядженні не є понаднормовими, тому оплачуються в одинарному розмірі. Для цього потрібно визначити зарплату за одну годину, яка складає 57,58 грн (якщо 115,15 грн це за 2 год, то 57,58 грн - за 1 год). кількість перепрацьованих годин за 3 дні відрядження складають - 18 год. (по 6 годин за кожен день відрядження). 

Доплата за перепрацьовані години у відрядженні складає -1 036,44 грн (57, 58 грн х18 год).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»