• Посилання скопійовано

Відсутність відміток про перетин кордону при відрядженні до Польщі

Чи обов’язкові відмітки про перетин кордону прикордонної служби у паспорті працівника підприємства, відрядженого до Польщі, де державні кошти відсутні? Як порахувати добові (кількість днів перебування у відрядженні), якщо є відмітки лише про виїзд з України?

Відповідно до пп. 170.9.1 ПКУ до оподатковуваного доходу працівника не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування його інших власних потреб (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням за кордон – не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ.

Сума добових визначається у разі відрядження, зокрема до країн, в’їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), – згідно з наказом про відрядження за наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні, а саме:

 

  • відміток прикордонних служб про перетин кордону;
  • проїзних документів;
  •  рахунків на проживання;
  • будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).

За відсутності зазначених вище документів сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку.

Таким чином, у разі відрядження до країн, в’їзд на територію яких для громадян України здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), сума добових витрат не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за умови наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні (зокрема, відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів (транспортних квитків) рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні) та виконання інших вимог, встановлених п. 170.9 ПКУ.

 

Якщо відмітки про перетин кордону у закордонному паспорті відсутні, але є транспортний квиток, дата проїзду за яким підтверджує дату перетину кордону чи є відмітка в паспортному документі лише іноземної держави, це не надає підстав визнавати всю суму закордонних добових додатковим благом. Оскільки є докази перебування працівника у відрядженні за межами України.

 

Відповідно до ст. 121 КЗпП працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати щодо найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

 

Направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником підприємства або його заступником і оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням: пункту призначення, найменування підприємства, до якого відряджений працівник, строку, мети відрядження, умов перебування за кордоном (у разі поїздки за запрошенням подається його копія з перекладом), і кошторису витрат (п.1 розд. ІІІ Інструкції №59).

 

Відповідно до п. 4 розділу ІІ Інструкції №59 сума добових визначається згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами.

 

Згідно з п. 16 розд. ІІІ Інструкції №59 відрядженому працівнику відповідно до ПКУ відшкодовуються не підтверджені документально витрати на харчування та фінансування інших власних потреб (добові витрати), понесені у зв'язку з таким відрядженням.

 

У разі відрядження до двох або більше держав, перетин кордонів яких здійснюється без відміток у закордонному паспорті, починаючи з другої держави, - добові витрати відшкодовуються у сумі, затвердженій для відповідної держави з дня прибуття до даної держави згідно з датою, визначеною у транспортних квитках або рахунках за проживання в готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні (абз. 2 пп. «г» пп. 16.2 розд. ІІІ Інструкції № 59).

 

За відсутності наказу добові витрати не виплачуються.

 

Таким чином, добові слід рахувати та оплачувати відповідно до зазначеної інформації у наказі про відрядження.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Допомога по вагітності та пологах для ФОПа, який не сплачував ЄСВ під час війни
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників не сплачував ЄСВ за себе під час воєнного стану. У квітні 2024 р. ФОП йде у відпустку вагітності та пологах. Якщо ФОП сплатить ЄСВ за себе в квітні чи дасть їй право це отримати допомогу по вагітності й пологах від ПФУ?
    16.04.202447
  • Утримання із вихідної допомоги кредиту за виконавчим листом
    Чи потрібно утримувати за виконавчим листом суму за невиплаченому кредиту з вихідної допомоги при звільнені працівника за п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП?
    15.04.202422
  • Працівник у статусі нерезидента без зміни громадянства: вплив на роботодавця
    Дистанційний працівник проживаючи більше 6 місяців в іншій країні, набув статусу нерезидента (громадянство не змінювалося). Роботодавець більше 2-х років в єдиній звітності відображав працівника у загальному порядку. Чи впливає статус нерезидента на оподаткування, на відображення в податковій та статистичній звітності? Якщо так, то як виправити та які санкції можливі стосовно підприємства?
    11.04.2024372
  • Чи може керівник громадської організації працювати без оплати праці?
    Керівниця громадської організації отримувала зарплату. Наразі вона залишиться працювати на цій посаді, але без зарплати. Як це правильно провести в кадровому та бухобліку? Чи треба їй виплачувати компенсацію за невикористану відпустку? Як оформити документи?
    11.04.202431
  • Відпустка після демобілізації працівника
    Працівник повернувся після звільнення з лав ЗСУ, був призваний з першого дня війни. Дохід йому нараховувався лише до 18.07.2022 р. Просить відпустку за період 2021 – 2022 роки з 05.04.2024 р. Який дохід застосувати для нарахування відпускних?
    09.04.2024396