• Посилання скопійовано

Погодження умов оплати праці з трудовим колективом: як документально оформити?

Як правильно погодити умови оплати праці з трудовим колективом? Які потрібно скласти документи?

Питання організації оплати праці працівників, урегульоване ст. 15 Закону "Про оплату праці", згідно з якою підприємства самостійно встановлюють у колективних договорах форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат із дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.

Отже, основним локальним документом, що регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини на підприємстві, є колективний договір.

Згідно зі ст. 2 Закону "Про колективні договори і угоди" колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.

Про те, як ведуться переговори щодо укладання колективного договору, ви можете прочитати у роз’ясненні від Мінсоцполітики тут. 

Типової форми колективного договору не існує (тож, його зміст залежить від бажання сторін договору). Але такий договір підлягає державній реєстрації у Порядку, затвердженому постановою КМУ від 13.02.2013 р. № 115.

Втім, наявність колективного договору на підприємстві зараз не є обов’язковою. Про це ми писали тутПорушенням вважається лише: 

1) ухилення від участі в переговорах щодо укладення чи зміни колдоговору;

2) навмисне порушення строків врегулювання розбіжностей під час переговорів.

Якщо жодна із сторін трудових відносин (роботодавець та трудовий колектив) не бажають укладати колективний договір, можна цього не робити. Але, в такому разі, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний погодити питання оплати праці з уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (профспілковою організацією). 

Наслідком такого узгодження може бути складання локальних нормативних актів, таких як  Положення про оплату праці, Положення про преміювання, Положення про річні винагороди тощо. Докладно про це ми писали тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245231
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5854
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023188
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085