• Посилання скопійовано

Підприємство може перерахувати зарплату на будь - який рахунок працівника лише за його згодою

Підприємство помилково перерахувало заробітну плату працівнику на його підприємницький рахунок (замість особистого). Чи є це порушенням? Які наслідки при цьому виникають в підприємства та в працівника, як підприємця?

Працівник в праві самостійно обирати на який рахунок отримувати заробітну плату. Про це свідчить ст. 24 Закону "Про оплату праці", в якій зазначено, що за особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ним рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця. До того ж ст. 25 вищезазначеного закону забезпечує працівника вільно розпоряджатись своєю заробітною платою.

Отже, підприємство може перераховувати зарплату на будь-який рахунок співробітника, але лише за його бажанням. Для уникнення питань, варто заручитись письмовою згодою працівника на перерахунок заробітної плати на підприємницький рахунок співробітника.

А от для підприємця в такому випадку виникають податкові наслідки і обов’язок сплати єдиного податку з суми отриманих коштів (у випадку, якщо підприємець обрав 3 групу). Згідно з п. 292.1 ПКУ доходом платника ЄП фізособи – є дохід отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. Серед сум, що не включаються до доходу платника ЄП, перелічені у п. 292.11 ПКУ, власні кошти відсутні. А заробітна плата фізособи, що перерахована на підприємницький рахунок, і є власними коштами такої особи. Таку ж позицію викладено в "ЗІР", у категорії 107.04: "власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку".

Сума заробітної плати, отриманої фізособою на підприємницький рахунок, потрапить до загального підприємницького доходу і, у випадку перебування на 3 групі ЄП, призведе до оподаткування такої суми єдиним податком.

Якщо підприємець є платником єдиного податку першої чи другої групи, сума отриманої заробітної плати буде враховуватись при розрахунку граничного розміру доходу, що дає йому право перебувати у першій чи другій групи (300000 грн та 1500000 грн) – п. 291.4 ПКУ.

Отже, для уникнення зайвого оподаткування, радимо повернути такі кошти на рахунок підприємства як помилково перераховані та отримати їх на особисту платіжну карту.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245551
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6294
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202441
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023202
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 097