• Посилання скопійовано

Розмір окладу: від мінімальної зарплати чи прожиткового мінімуму?

Підприємство нараховує працівникам зарплату у розмірі не нижчому від прожиткового мінімуму. Чи не буде це порушенням, якщо сума зарплати чи оклад буде меншим за мінімальну зарплату з 01.01.2017 р., якщо в колдоговорі прописано, що мінімальна зарплата не може бути нижчою від законодавчо встановленого мінімального рівня?

ЗапитанняПідприємство нараховує зарплату працівникам в розмірі не нижчому від прожиткового мінімуму. Сума такої зарплати складається з окладу, премії, доплат за вихід на роботу у вихідний день тощо. Чи не буде це порушенням, якщо ця сума або оклад буде меншим від мінімальної зарплати з 01.01.2017 р., якщо в колдоговорі прописано, що мінімальна зарплата не може бути нижчою від законодавчо встановленого мінімального рівня?

Відповідь:

Завдяки законопроекту №5130 з 01.01.2017 р. у Законі про оплату праці з'явиться нова стаття 3-1 щодо гарантій забезпечення мінімальної заробітної плати. За нею:

1)  розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати;

2) при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати:

- за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я;

- за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

3) встановлені випадки обов’язкової доплати зарплати до мінімального рівня:

якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за мінімальну;

- якщо розмір заробітної плати у зв’язку з періодичністю виплати її складових є нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

Таке правило не буде працювати у випадках укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником в повному обсязі місячної/годинної норми праці! У цих випадках мінімальна заробітна плата виплачуватиметься пропорційно до виконаної норми праці.

Таким чином, роботодавець зобов’язаний щомісяця виплачувати працівнику із повним робочим днем заробітну плату у мінімальному розмірі, яка може складатися з окладу, систематичних премій, інших постійних доплат (окрім доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я за роботу в нічний та надурочний час, РХР, премії до святкових і ювілейних дат).

Отже, термін «мінімальна зарплата» стосується не окладу, а заробітної плати працівника за місяць в цілому.

Звичайно ж, якщо на підприємстві заробітна плата і є окладом, тобто немає інших складових, то навіть якщо підприємство встановить оклад на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, то й тут доведеться доплачувати заробітну плату до мінімального розміру заробітної плати (якщо розмір мінімальної зарплати згідно із Законом про Держбюджет-2017 буде прийнято вищим, ніж прожитковий мінімум).

Детальніше про наслідки для бізнесу, якщо буде запроваджено мінімальну заробітну платну на рівні 3200 грн, ми писали тут, тут і тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245231
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 5854
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023188
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 085