• Посилання скопійовано

Документальне оформлення передачі простого векселя

Підприємство А виписало простий вексель підприємству Б. Чи повинно підприємство В (векселедержатель) при отриманні векселя написати на його звороті: «Платити наказую Підприємству Б»? Чим це регламентовано? Якщо напис робити не треба, то як підприємство Б підтверджує факт прийняття векселя від підприємства А?

Вексель — це письмове оформлення боргового зобов'язання встановленого зразка оплатити у встановлений час і у встановленому місці зазначену у векселі суму векселедавцем (боржником) векселедержателю (кредитору). Векселі є борговими цінними паперами (п. 2 ч. 5 ст. 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 №3480-, далі – Закон №3480).

Основним нормативним документом, що регулює використання в розрахунках векселів, є Закон України "Про обіг векселів в Україні" від 05.04.2001 №2374 (далі – Закон №2374). Важливе значення має також Конвенція, якою запроваджено Уніфікований закон про переказний та простий векселі від 07.06.1930 р., учасницею якої є, зокрема, й Україна (далі – Уніфікований Закон) згідно із Законом України «Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі» від 06.07.1999 №826.

За правилами ст. 75 Уніфікованого закону постий вексель містить:

  1. зазначення строку платежу;
  2. безумовне зобов’язання сплатити визначену суму грошей;
  3. назву „простий вексель”, яка включена в текст документа і висловлена тією мовою, якою цей документ складений;
  4. зазначення місця, в якому повинен бути здійснений платіж;
  5. найменування особи, якій або наказу якої повинен бути здійснений платіж;
  6. зазначення дати і місця видачі простого векселя;
  7. підпис особи, яка видає документ (векселедавець).

Згідно із приписами ст. 76 Уніфікованого закону, документ, у якому відсутній будь-який з реквізитів, зазначених у статті 75, не має сили простого векселя.

Діюча форма бланку простого векселю затверджена рішенням Нацкомісії з цінних паперів від 03.09.2013 р. №1681. У ньому у вільному рядку під фразою „ми заплатимо проти цього простого векселя наказу” треба зазначити особу, якій або за наказом якої повинен бути оплачений цей вексель (у запитанні, яке розглядається, це Підприємство Б).

Але зазначення такої особи у векселі не говорить про те, що вексель був переданий векселедержателю. Порядок документального оформлення факту передачі векселя чинним законодавством не передбачений. Але таким документом може бути акт приймання-передачі, складений в довільній формі. На нашу думку, такий документ повинен мати усі обов’язкові реквізити, передбачені для первинних документів у ст. 9 Закону про бухоблік. Детальніше про акт та про необхідність надання довіреності читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • На яку дату починати дисконтувати довгострокову позику?
    Юрособа має заборгованість за позикою від нерезидента, строк якої закінчився 31.12.2022 р. Укладена 31.12.2022 р. додаткова угода на продовження строку на 5 років, з погашенням платежів рівними частинами та відсотків поквартально, яка зареєтрована в НБУ 25.08.2023 р. На яку дату визнавати заборгованість довгостроковою та брати ставку для дисконтування — на 01.01.2023 р. чи на 25.08.2023 р.?
    06.12.2023236
  • Переведення боргу за валютним кредитом
    Підприємство "А" за кредитним договором з банком отримало кредит в іноземній валюті. Зараз укладається тристоронній договір про переведення боргу на підприємство "Б". Чи будуть фінвитрати та курсові різниці, що виникатимуть у "В", його витратами? Чи необхідно "А" та "Б" доводити ділову мету укладення договору переведення боргу?
    28.11.202397
  • Чи можна у 2023 році повернути невикористаний валютний грант?
    Громадська організація отримала грант в іноземній валюті. Валюта була продана в повному обсязі. До закінчення гранту договір було припинено, тому ГО необхідно повернути невикористаний залишок коштів. Чи є правові підстави для купівлі валюти та повернення коштів у валюті грантодавцю на сьогоднішній день?
    13.09.202386
  • Валютний облік у ФОПа: надання приміщень в оренду нерезидентам за валюту
    ФОП – платник ЄП ІІІ групи надає приміщення в оренду нерезидентам. Оплату отримує у валюті на валютний рахунок. Як вести облік доходів ФОПа у валюті? Як враховувати курсові різниці, якщо курси різні на дату виставлення акту про оренду приміщення та на дату отримання оплати? Якими проведеннями закривати рахунки 36, 70, 312 та 333 на різниці, які виникають через зміну валютних курсів?
    10.08.202398
  • Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали?
    Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали в декларації про майновий стан та доходи?
    06.07.202355