• Посилання скопійовано

Повернення валютної передплати від нерезидента-постачальника

Підприємство уклало договір із нерезидентом на постачання товару, перерахувало передплату за одним інвойсом і купило валюту для перерахування за іншим інвойсом. Але нерезидент змінив умови контракту і угода стала невигідною. Як в обліку відображається повернення валюти від нерезидента та продаж валюти? Як документально оформити розірвання контракту?

Укладання ЗЕД-договорів регламентовано ст. 6 Закону про ЗЕД. Зокрема, зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. Так само оформляються додаткові угоди, якими вносяться зміни до договору та розірвання договору.

На підставі додаткової угоди про розірвання договору підприємство-резидент отримує повернення валютної передплати від нерезидента і банк повинен завершити валютний нагляд за цією операцією, якщо її сума перевищує еквівалент 400000 грн за офіційним курсом Нацбанку.

Операція повернення коштів має відбуватися у встановлені строки розрахунків за зовнішньоекономічними договорами (контрактами). На даний момент цей строк – 90 днів, про що ми писали у цій новині.

В бухобліку повернення передплати від нерезидента та продаж валюти відображається за загальними правилами. Той факт, що одна валютна сума надійде від нерезидента, а інша була придбана самим підприємством, на облік продажу валюти не впливає.

Бухгалтерський запис під час здійснення валютної передплати нерезиденту: Дт 371 Кт 312. Таким чином, у підприємства-імпортера внаслідок передплативиникла дебіторська заборгованість на субрахунку 371. Курсові різниці не нараховуються до дати розірвання договору, тому що заборгованість є немонетарною (вона мала бути погашена товарами, а не коштами).

Якщо угоду розірвано, постачання товару не буде, а передплата належить до повернення, то заборгованість на субрахунку 371, яка була до того немонетарною, перетворюється на монетарну на дата розірвання договору. На дату здійснення господарських операцій щодо такої заборгованості і на дату балансу потрібно буде відображати курсові різниціДт 371 Кт 714  або Дт 945 Кт 371.

Може бути так, що передплату буде повернуто за мінусом комісії банків, тоді цю комісію слід списати до складу адмінвитрат: Дт 92 Кт 371.

Продаж валюти відображається за загальними правилами, без особливостей.

На дату повернення валюти від нерезидента вона перераховується для продажу: Дт 334 Кт 312 (316). Якщо продаж валюти буде в той же день, коли вона надійшла, курсова різниця не виникає. 

Отримано гривню від продажу валюти на банківський рахунок: Дт 311 Кт 334.

Відображено комісію банку за продаж валюти: Дт 92 Кт 334.

Витрати або доходи від продажу валюти: Дт 942 Кт 334 або Дт 334 Кт 711.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • На яку дату починати дисконтувати довгострокову позику?
    Юрособа має заборгованість за позикою від нерезидента, строк якої закінчився 31.12.2022 р. Укладена 31.12.2022 р. додаткова угода на продовження строку на 5 років, з погашенням платежів рівними частинами та відсотків поквартально, яка зареєтрована в НБУ 25.08.2023 р. На яку дату визнавати заборгованість довгостроковою та брати ставку для дисконтування — на 01.01.2023 р. чи на 25.08.2023 р.?
    06.12.2023216
  • Переведення боргу за валютним кредитом
    Підприємство "А" за кредитним договором з банком отримало кредит в іноземній валюті. Зараз укладається тристоронній договір про переведення боргу на підприємство "Б". Чи будуть фінвитрати та курсові різниці, що виникатимуть у "В", його витратами? Чи необхідно "А" та "Б" доводити ділову мету укладення договору переведення боргу?
    28.11.202391
  • Чи можна у 2023 році повернути невикористаний валютний грант?
    Громадська організація отримала грант в іноземній валюті. Валюта була продана в повному обсязі. До закінчення гранту договір було припинено, тому ГО необхідно повернути невикористаний залишок коштів. Чи є правові підстави для купівлі валюти та повернення коштів у валюті грантодавцю на сьогоднішній день?
    13.09.202377
  • Валютний облік у ФОПа: надання приміщень в оренду нерезидентам за валюту
    ФОП – платник ЄП ІІІ групи надає приміщення в оренду нерезидентам. Оплату отримує у валюті на валютний рахунок. Як вести облік доходів ФОПа у валюті? Як враховувати курсові різниці, якщо курси різні на дату виставлення акту про оренду приміщення та на дату отримання оплати? Якими проведеннями закривати рахунки 36, 70, 312 та 333 на різниці, які виникають через зміну валютних курсів?
    10.08.202397
  • Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали?
    Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали в декларації про майновий стан та доходи?
    06.07.202354