• Посилання скопійовано

Дисконтування заборгованості в інвалюті: курсові різниці

При дисконтуванні кредиторської заборгованості з нерезидентом підприємство повинно робити розрахунок в іноземній валюті та перераховувати на дату балансу в гривні чи на дату виникнення заборгованості зробити перерахунок в гривні, а потім дисконтувати її? Якими законами, положеннями тощо можна це підтвердити?

Згідно з п. 10 П(С)БО 11 довгострокові зобов’язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за теперішньою вартістю.

Теперішня вартість – дисконтована сума майбутніх платежів (п. 4 П(С)БО 11).

Водночас, відповідно до п. 29 та п. 31 П(С)БО 13 фінансове зобов'язання має:

  • первісно оцінюватися за справедливою вартістю (тобто продисконтувавши всі майбутні сукупні грошові платежі за договором за ринковою ставкою відсотка);
  • на дату балансу обліковуватися за амортизованою собівартістю.

І як бачимо, тут вже немає уточнень щодо нарахування відсотків, а отже, як до цього прийшли податківці, слід будь-які довгострокові зобов’язання відображати за теперішньою вартістю.

Втім, оскільки за умовами питання заборгованість отримано в інвалюті, то слід брати до уваги ще й положення П(С)БО 21.

Так, згідно з п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).

На кожну дату балансу монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кінець дня дати балансу (п. 7 П(С)БО 21).

Мінфін поки що надав лише два роз’яснення щодо дисконтування (лист від 31.10.2013 р. №31-08410-07-27/31749 та лист від 24.09.2014 р. №31-11410-07-10/24641). При чому у листі від 24.09.2014 р. №31-11410-07-10/24641 Мінфін розглядає бухоблік в інвестора фінактиву у вигляді боргових цінних паперів, номінованих в іноземній валюті. Вважаємо, що роз’яснення у цьому листі прийнятні за аналогією й для ситуації із зобов’язанням в інвалюті.

Так, фахівці Мінфіну зазначають, що курсова різниця від зміни курсу валют визначається на кожну дату балансу і дату проведення господарської операції, зокрема, нарахування амортизації дисконту (премії), продажу, погашення та відображається у складі інших доходів (витрат).

Боргові цінні папери, емітовані в іноземній валюті, відповідають ознакам монетарної статті. Тому сума амортизованої собівартості та амортизація дисконту (премії) на звітну дату визначаються в іноземній валюті з перерахунком у гривні згідно із П(С)БО 21 з відповідним відображенням курсових різниць у складі інших доходів (витрат).

За аналогією із наведеним прикладом у цьому листі для фінактиву, на дату первісного визнання заборгованості, яка буде дисконтуватися, слід перерахувати в гривні як суму теперішньої вартості, так і дисконт, а потім на кожну дату балансу робити перерахунок цих сум.

Також аби уникнути непорозумінь із перевіряючими радимо отримати власну консультацію з цього приводу у Мінфіну.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • На яку дату починати дисконтувати довгострокову позику?
    Юрособа має заборгованість за позикою від нерезидента, строк якої закінчився 31.12.2022 р. Укладена 31.12.2022 р. додаткова угода на продовження строку на 5 років, з погашенням платежів рівними частинами та відсотків поквартально, яка зареєтрована в НБУ 25.08.2023 р. На яку дату визнавати заборгованість довгостроковою та брати ставку для дисконтування — на 01.01.2023 р. чи на 25.08.2023 р.?
    06.12.2023231
  • Переведення боргу за валютним кредитом
    Підприємство "А" за кредитним договором з банком отримало кредит в іноземній валюті. Зараз укладається тристоронній договір про переведення боргу на підприємство "Б". Чи будуть фінвитрати та курсові різниці, що виникатимуть у "В", його витратами? Чи необхідно "А" та "Б" доводити ділову мету укладення договору переведення боргу?
    28.11.202393
  • Чи можна у 2023 році повернути невикористаний валютний грант?
    Громадська організація отримала грант в іноземній валюті. Валюта була продана в повному обсязі. До закінчення гранту договір було припинено, тому ГО необхідно повернути невикористаний залишок коштів. Чи є правові підстави для купівлі валюти та повернення коштів у валюті грантодавцю на сьогоднішній день?
    13.09.202382
  • Валютний облік у ФОПа: надання приміщень в оренду нерезидентам за валюту
    ФОП – платник ЄП ІІІ групи надає приміщення в оренду нерезидентам. Оплату отримує у валюті на валютний рахунок. Як вести облік доходів ФОПа у валюті? Як враховувати курсові різниці, якщо курси різні на дату виставлення акту про оренду приміщення та на дату отримання оплати? Якими проведеннями закривати рахунки 36, 70, 312 та 333 на різниці, які виникають через зміну валютних курсів?
    10.08.202398
  • Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали?
    Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали в декларації про майновий стан та доходи?
    06.07.202355