• Посилання скопійовано

Нарахування курсових різниць на суму валюти, отриману як внесок до статутного капіталу

Статутний капітал в установчих документах зафіксовано в гривні. Але один із засновників є нерезидентом, який робить свій внесок в іноземній валюті. Чи нараховуються курсові різниці на суму валюти, що надійшла на рахунок підприємства?

Відповідно до ст. 5 Закону «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 р. № 93/96-ВР іноземні інвестиції та інвестиції українських партнерів, включаючи внески до статутного капіталу підприємств, оцінюються в іноземній конвертованій валюті та у валюті України за домовленістю сторін на основі цін міжнародних ринків або ринку України.

Перерахування інвестиційних сум в іноземній валюті у валюту України здійснюється за офіційним курсом валюти України, визначеним НБУ.

Методологічні засади формування в бухобліку інформації про операції в іноземних валютах в грошовій одиниці України визначає П(С)БО 21.

Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат) (п. 5 П(С)БО 21).

Щодо відображення в бухгалтерському обліку курсових різниць Мінфін у листі від 20.08.2012 р. №31-08410-07-25/20605 повідомляє, що внесок нерезидента до статутного капіталу підприємства – резидента оцінюється та фіксується у статутних документах в грошовій одиниці України за курсом НБУ і не підлягає переоцінці в подальшому у зв'язку зі зміною курсу іноземних валют. Аналогічне роз’яснення наводилося і у листі Мінфіну від 05.12.2013 р. №31-08310-06-10/29025.

Таким чином, у бухобліку на дату підписання установчих документів треба відобразити формування статутного капіталу (кредит рахунка 401 «Статутний капітал»), тобто загальну вартість іноземної валюти, у сумі, зафіксованій в установчих документах. Відповідно, зобов’язання нерезидента щодо внеску в інвалюті буде відображено у бухобліку записом за дебетом субрахунка 46 «Неоплачений капітал» і кредитом рахунка 401 на всю суму його внеску, вираженого у гривнях.

Надалі погашення зобов’язання нерезидента щодо внеску до статутного капіталу буде відображатися у бухобліку за дебетом субрахунка 312 «Поточний рахунок в іноземній валюті» і кредитом субрахунка 462.

При цьому сума заборгованості засновників за внесками до статутного капіталу, яка має погашатися іноземною валютою є монетарною статтею балансу, якщо вона буде погашена у фіксованій сумі іноземної валюти згідно із засновницькими документами.

Оскільки в статуті прописано, що засновник має сплатити саме 1000$, що на момент складання статуту становило певну суму в грн, то такий засновник має сплатити саме 1000$. Якщо курс валюти на момент сплати внеску буде іншим, ніж він був на дату складання статуту, розмір статутного капіталу не зміниться, а ось гривневий еквівалент зробленого нерезидентом внеску зміниться і виникне курсова різниця. Курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу (абз. 4 п. 8 П(С)БО 21).

У п. 8 П(С)БО 21 передбачено визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті:

  • на дату балансу;
  • на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).

Нагадаємо, що монетарні статті в п. 4 П(С)БО 21 визначено як статті балансу про грошові кошти, а також активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов'язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу. Наприклад, якщо курс валюти зріс, то робиться проведення Дт 46 Кт 423.

У аналогічному порядку перераховують заборгованість за внесками до СФ й на дату зарахування іноземної валюти, як внеску іноземного інвестора, на баланс підприємства. Курсові різниці, що виникли внаслідок цього перерахунку, відображають у складі інших доходів або інших витрат відповідно. Приклад такого обліку ми наводили тут>> 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Валюта і цінні папери

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Валюта і цінні папери»

  • На яку дату починати дисконтувати довгострокову позику?
    Юрособа має заборгованість за позикою від нерезидента, строк якої закінчився 31.12.2022 р. Укладена 31.12.2022 р. додаткова угода на продовження строку на 5 років, з погашенням платежів рівними частинами та відсотків поквартально, яка зареєтрована в НБУ 25.08.2023 р. На яку дату визнавати заборгованість довгостроковою та брати ставку для дисконтування — на 01.01.2023 р. чи на 25.08.2023 р.?
    06.12.2023232
  • Переведення боргу за валютним кредитом
    Підприємство "А" за кредитним договором з банком отримало кредит в іноземній валюті. Зараз укладається тристоронній договір про переведення боргу на підприємство "Б". Чи будуть фінвитрати та курсові різниці, що виникатимуть у "В", його витратами? Чи необхідно "А" та "Б" доводити ділову мету укладення договору переведення боргу?
    28.11.202395
  • Чи можна у 2023 році повернути невикористаний валютний грант?
    Громадська організація отримала грант в іноземній валюті. Валюта була продана в повному обсязі. До закінчення гранту договір було припинено, тому ГО необхідно повернути невикористаний залишок коштів. Чи є правові підстави для купівлі валюти та повернення коштів у валюті грантодавцю на сьогоднішній день?
    13.09.202383
  • Валютний облік у ФОПа: надання приміщень в оренду нерезидентам за валюту
    ФОП – платник ЄП ІІІ групи надає приміщення в оренду нерезидентам. Оплату отримує у валюті на валютний рахунок. Як вести облік доходів ФОПа у валюті? Як враховувати курсові різниці, якщо курси різні на дату виставлення акту про оренду приміщення та на дату отримання оплати? Якими проведеннями закривати рахунки 36, 70, 312 та 333 на різниці, які виникають через зміну валютних курсів?
    10.08.202398
  • Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали?
    Як фізособі задекларувати криптовалюту та дорогоцінні метали в декларації про майновий стан та доходи?
    06.07.202355