• Посилання скопійовано

Чи може фізособа - підприємець бути директором у ТОВ?

Чи може фізособа - підприємець (загальна система оподаткування, ПДВ) бути директором у ТОВ (загальна система оподаткування, ПДВ)? Як правильно це оформити? Як нараховувати йому винагороду та відобразити це у звітності?

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність у цілях досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку (ст. 42, 55 ГКУ). Підприємець сам приймає рішення, яким саме видом діяльності йому займатися, коли починати або припиняти таку діяльність. 

Відповідно до ст. 2 КЗпП право громадян України на працю гарантується державою. Право на працю можна реалізувати, уклавши трудовий договір із роботодавцем – юрособою або підприємцем 

У випадку реєстрації  особи  підприємцем, не позбавляє її права працювати за трудовим договором на підприємствах будь-якої форми власності або в підприємця, а також бути директором підприємства.

Директору за виконану роботу (оскільки він є найманим працівником) нараховується заробітна плата.

 

Щодо призначення директора

Підприємство — самостійний суб’єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб’єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому ГКУ та іншими законами (ч. 1 ст. 62 ГКУ).

Управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу (ч.1 ст. 65 ГКУ).

Підприємство — є юрособою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки (ч. 4 ст. 62 ГКУ). 

Вимоги до змісту статутних документів закріплені ст. 88 ЦКУ, відповідно до якої в цих документах повинно бути зазначено, зокрема:

  • найменування юрособи;
  • органи управління товариством, їхня компетенція;
  • порядок прийняття рішень;
  • порядок вступу до товариства і виходу з нього.

У статуті підприємства важливо визначити, ким відповідно до статуту призначається і звільняється від займаної посади генеральний директор підприємства.

Прийняти на роботу (призначити на посаду директора) можна за наявності таких документів:

  • заяви про прийняття на роботу (призначення на посаду);
  • наказу про прийняття (призначення) на посаду генерального директора підприємства.

Отже,  для призначення на посаду директора мають бути такі кроки:

1) Особа, яка має бути призначена на посаду директора подає заяву відповідно до вимог статуту зборів засновників;

2)  Видається наказ про його призначення на посаду генерального директора. 

Протокол зборів засновників — не є кадровим документом, а є документом, що належить до основної діяльності підприємства. 

Протокол не замінює чи не є  рівнозначним наказу про прийняття (призначення) директора підприємства (товариства).

Також, слід подавати до ДФСУ повідомлення про прийняття, відповідно до ст. 24 КЗпП за формою відповідно до Постанови КМУ від 17.06.2015 р. №413.

Заробітна плата директора відображається у звітності з ЄСВ та формі №1ДФ за загальними правилами.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024180
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202433
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202442
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202443
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.202477