Главная Все консультации Учет и отчетность Отчетность

Декретні у «єдинника»: як оподатковувати та звітувати?

Фізособа-підприємець (платник ІІ групи) отримала допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами у ІІІ кварталі 2018 року. У якій звітності відображається сума, яка надійшла від Фонду соцстрахування?

Оподаткування «підприємницьких» доходів

Єдиний податок

У пп. 4 п. 292.11 ПКУ передбачено, що до складу доходу платника єдиного податку не включаються, зокрема, суми коштів цільового призначення, що надійшли від ПФУ та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Доходом фізособи — підприємця є дохід, отриманий виключно від здійснення підприємницької діяльності. Водночас, якщо ФОП отримує доходи як фізособа, не в межах госпдіяльності, то вони оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків — фізосіб (п. 177.6 ПКУ).

Отже, сума допомоги щодо вагітності та пологів не оподатковується єдиним податком.

 

ЄСВ

Порядок нарахування, обчислення та сплати ЄСВ визначено Законом про ЄСВ.

Водночас, правове регулювання надання допомоги щодо вагітності та пологів здійснюється відповідно до норм Закону № 1105. Оскільки ФОП — платники єдиного податку визначають для себе базу нарахування ЄСВ самостійно, то обов’язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з сум допомоги щодо вагітності та пологів для таких осіб чинним законодавством не передбачений.

Таким чином, ЄСВ не нараховується на суму допомоги щодо вагітності та пологів, отриману ФОП — платником єдиного податку.

 

Висновок

Сума такої допомоги не відображається у «підприємницькій» звітності ФОП-«єдинника» (ані в Звіті з ЄСВ (форма №Д5), ані в податковій декларації платника єдиного податку — фізособи — підприємця).

 

Оподаткування доходів фізособи

ПДФО та військовий збір

Відповідно до пп. 165.1.1 ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, зокрема, сума допомоги щодо вагітності та пологів, яку отримує платник податку з фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування згідно із законом.

Щодо військового збору, то п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ передбачено, що звільняються від оподаткування збором доходи, які згідно з розділом ІV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім деяких доходів.
Таким чином, дохід, отриманий фізособою – підприємцем, у вигляді допомоги щодо вагітності та пологів від ФСС не оподатковується ПДФО та військовим збором.

Взагалі при отриманні допомоги, яка надана ФСС, не треба подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи. Адже сума декретних не оподатковується ПДФО та військовим збором. Між тим, якщо підприємство буде подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи (наприклад, у нього будуть доходи, які підлягають обов’язковому декларуванню, або є право на отримання податкової знижки), то в такому разі воно повинно відобразити суму допомоги у довідковому рядку 11.3 податкової декларації про майновий стан і доходи (з цієї суми не обчисляється ані ПДФО, ані військовий збір).

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Отчетность
Теги:
Доходы , Единый налог , Единый социальный взнос , НДФЛ , Трудовые отношения , Материальная помощь , Военный сбор

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме