• Посилання скопійовано

Передача обладнання за договором переробки давальницької сировини

Якими документами слід оформити передання обладнання виконавцю для виконання договору переробки давальницької сировини?

Договірні стосунки

Окремого договора, яким оформляються операції  з давальницькою сировиною, не має. Тому операції з давальницькою сировиною оформляються договором підряду. За своєю природою, договір підряду відповідно до ст. 837 ЦКУ може укладатися на виготовлення речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до ч. 1 ст. 839 ЦКУ, підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. 

Основною ознакою операцій з давальницькою сировиною є те що сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії є власністю одного суб'єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб'єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції (додатково див. пп. 14.1.41 ПКУ та пп.  14.1.134 ПКУ). Тож на підставі ч. 1 ст. 839 ЦКУ у договорі можна зробити уточнення щодо використання виконавцем засобів виробництва. Наприклад, виконавець зобов'язаний здійснити вироблення готової продукції з давальницької сировини замовника. Замовник для виконання робіт за договором надає виконавцю доступ до обладнання. Враховуючи цю умову виконавець має право використовувати обладнання замовника.

Крмі того, замовнику та виконавцю слід звернути уваги на норми ст. 841 ЦКУ, ст. 850 ЦКУ та ст. 851 ЦКУ. Замовник зобов'язаний сприяти виконавцю у виконанні роботи у випадках, в обсязі та в порядку, встановлених договором. У разі невиконання замовником цього обов'язку підрядник має право вимагати відшкодування завданих збитків, включаючи додаткові витрати, викликані простоєм, перенесенням строків виконання роботи, або підвищення ціни роботи. Виконавець має право не розпочинати роботу, а розпочату роботу зупинити, якщо замовник не надав устаткування і цим створив неможливість виконання договору виконавцем. Виконавець зобов'язаний вживати усіх заходів щодо збереження майна, переданого йому замовником, та відповідає за втрату або пошкодження цього майна. 

У момент передачі обладнання виконавецю слід переконатись у його справності, як наслідок сторони повинні підтвердити це актом. Якщо виконавець не переконається у справності обладнання, вважається що обладнання передано користувачу в належному стані. Рекомендуємо до уваги взяти норми ст. 780 ЦКУ. Тож факт передачі обладнання виконавцю для переробки давальницької сировини слід оформити актом передачі. 

 

Документальне оформлення

За умовами запитання, за договором переробки крім сировини для виготовлення готової продукції передається також обладнання. Такі основні засоби перебувають на балансі замовника. Проте будь-яка господарська операція повинна оформлюватися первинним документом, який містить відомості про операцію та підтверджує її здійснення, факт передачі майна потрібно зафіксувати документально.

Передачу обладнання за договором переробки давальницької сировини рекомендуємо оформити актом приймання-передачі. Сторони можуть оформити таку операцію Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1). Акт про передачу майна у користування складають у двох примірниках — для підприємства, що отримує майно у користування, та особи, яка надає майно. Документ підписується сторонами договору, і з цього моменту починається користування обладнання (якщо інше не зазначено в договорі). Крім того, разом з обладнанням, яке передається виконавцю, замовнику слід надати інші документи, які дозволяють користуватися таким майном, наприклад, технічну документацію. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Що робити, якщо перевізник на заміну CMR надав етикетку?
    Підприємство від перевізника отримало транспортну етикетку на міжнародне перевезення, а не CMR. В етикетці зазначено вантаж, маршрут та немає печатки перевізника. Чи достатньо такої етикетки для документального підтвердження міжнародного перевезення вантажу?
    16.02.2024301
  • Винаймання будинку у фізособи для проживання у відрядженні: підтвердні документи
    Працівники, перебуваючи у довготривалому відрядженні, орендують будинок для проживання у приватної особи (не готель, не ФОП). Які необхідно отримати документи, що підтвердять факт проживання?
    14.02.2024575
  • Оформлення CMR при мультимодальних перевезеннях
    ФОП-перевізник отримав від замовника вантаж із залізничного вагону у Львові і перевіз до Житомира. Вантаж розмитнюватиметься у Києві. Замовник оформив перевезення CMR, а не ТТН, де завантаження і розвантаження в Україні. На його погляд, це мультимодальне перевезення, яке оформляється CMR, а не ТТН. Це правильно? Як оформляти CMR?
    13.02.202492
  • Виправлення помилок в первинних документах, створених в паперовій формі
    Благодійна організація надала благодійну допомогу (генератори) бюджетній установі. В акті приймання-передачі виявлено невідповідність, зокрема, неправильно вказано ціну. Бюджетна установа вже відзвітувала. Як виправити помилку в первинному документі? Які дані відобразити у звіті: з урахуванням виявленої помилки чи без?
    31.01.2024110
  • Starlink для військового підрозділу: документальне оформлення
    Для працівника, який воює, і його підрозділу компанія придбала систему Starlink. Як документально правильно оформити передачу і передати право користування (щомісячна абонплата за користування системи)?
    25.10.2023135