• Посилання скопійовано

Які документи має надати підприємець юридичній особі?

Юридична особа на загальній системі оподаткування працює з приватними підприємцями. Які документи повинен надати ФОП для уникнення оподаткування ЮО доходу ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

ПДФО та військовий збір

Згідно з пп. 177.8 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкти господарювання, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.

При цьому, як роз'яснюють податківці, документом, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи як суб’єкта підприємницької діяльності, є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

 

ЄСВ

Порядок нарахування та сплати ЄСВ викладено у Законі про ЄСВ. Зокрема згідно з пп. 1 п. 1 ст. 3 Закону про ЄСВ платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізособою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців).

При цьому, податківці у своєму роз’ясненні (яке ми розглядали тут) наводили норми п. 4 розд. ІІ Порядку №1162, за яким взяття на облік юридичних осіб (їх відокремлених підрозділів) та фізичних осіб - підприємців, відомості щодо яких містяться в єдиному державному реєстрі, як платників єдиного внеску, підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому Законом №755.

У зв’язку з чим вони зазначають, що для уникнення необхідності нарахування ЄСВ від підприємця необхідно отримати саме копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у якій зазначаються основні види діяльності.

 

Висновок

Як видно з вищенаведеного податківці застосовують різні документи, що підтверджують реєстрацію особи як суб’єкта господарювання для ЄСВ, ПДФО і ВЗ. Хоча прямо законодавством наявність ані одного, ані іншого документу не є обов’язковою для підтвердження статусу особи. У зв’язку з чим вважаємо, що законодавчих підстав у податківців вимагати від суб’єкта господарювання оподаткування сум виплачених підприємцю за наявності лише витягу з реєстру, немає.

Однак позиція податківців, що наведена у роз’ясненні щодо ЄСВ, може свідчити про те, що під час перевірки, відсутність саме копії виписки призведе до накладання штрафу податківцями, хоча в такому випадку суб’єкт господарювання може і оскаржити таке рішення в судовому порядку.

Якщо ж платник податку бажає убезпечити себе, необхідно отримати у податківців власну ІПК і діяти вже за нею (як з ЄСВ, так і з ПДФО та ВЗ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Що робити, якщо перевізник на заміну CMR надав етикетку?
    Підприємство від перевізника отримало транспортну етикетку на міжнародне перевезення, а не CMR. В етикетці зазначено вантаж, маршрут та немає печатки перевізника. Чи достатньо такої етикетки для документального підтвердження міжнародного перевезення вантажу?
    16.02.2024283
  • Винаймання будинку у фізособи для проживання у відрядженні: підтвердні документи
    Працівники, перебуваючи у довготривалому відрядженні, орендують будинок для проживання у приватної особи (не готель, не ФОП). Які необхідно отримати документи, що підтвердять факт проживання?
    14.02.2024562
  • Оформлення CMR при мультимодальних перевезеннях
    ФОП-перевізник отримав від замовника вантаж із залізничного вагону у Львові і перевіз до Житомира. Вантаж розмитнюватиметься у Києві. Замовник оформив перевезення CMR, а не ТТН, де завантаження і розвантаження в Україні. На його погляд, це мультимодальне перевезення, яке оформляється CMR, а не ТТН. Це правильно? Як оформляти CMR?
    13.02.202483
  • Виправлення помилок в первинних документах, створених в паперовій формі
    Благодійна організація надала благодійну допомогу (генератори) бюджетній установі. В акті приймання-передачі виявлено невідповідність, зокрема, неправильно вказано ціну. Бюджетна установа вже відзвітувала. Як виправити помилку в первинному документі? Які дані відобразити у звіті: з урахуванням виявленої помилки чи без?
    31.01.2024103
  • Starlink для військового підрозділу: документальне оформлення
    Для працівника, який воює, і його підрозділу компанія придбала систему Starlink. Як документально правильно оформити передачу і передати право користування (щомісячна абонплата за користування системи)?
    25.10.2023121