Главная Все консультации Учет и отчетность Первичные документы, типовые формы

Директор виконує обов'язки бухгалтера: хто підписує первинні документи та звітність за головного бухгалтера?

Що потрібно зазначити в бланках напроти посади «Головний бухгалтер»? Що повинно зазначити підприємство в податковій звітності, якщо директор виконує обов'язки бухгалтера?

Запитання:

Постачальник відмовляється видавати оплачений товар, мотивуючи тим, що в довіреності директор розписався двічі за посади «Директора» та «Головного бухгалтера». Підприємство запропонувало дописати від руки фразу «Виконуючий обов'язки головного Бухгалтера». Постачальник відповів, що це заборонено і потрібно до статуту вносити пункт про те, що директор може виконувати обов'язки головного бухгалтера. Однак ані головного бухгалтера, ані бухгалтера на підприємстві немає (в штатному розкладі теж). Директор виконує обов'язки бухгалтера. Що потрібно писати в бланках напроти посади «Головний бухгалтер» у цьому випадку? Що зазначати в податковій звітності? На даний час у звітності директор ставить електронним ключем один підпис за «Директора», а в графі «Головний бухгалтер» (особа, відповідальна за ведення бухобліку) стоїть його прізвище та ІПН, але без накладання електронного підпису.

 зві

Відповідь:

Відповідно до ч. 2-3 ст. 8 Закону про бухоблік питання організації бухобліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Відповідальність за організацію бухобліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Нормами ч. 5 ст. 4 Закону про бухоблік передбачено, що для забезпечення ведення бухобліку підприємство самостійно з дотриманням вимог цього Закону обирає форми його організації, в т.ч. самостійне ведення бухобліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Ця форма організації бухобліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких повинна оприлюднюватися, та в бюджетних установах.

Однак Мінфін в листі від 28.03.2013 р. №31-08410-07/23-1343/1310 повідомляє, що варіант організації бухобліку, за яким його ведення та складання фінансової звітності здійснюються безпосередньо власником або керівником підприємства при введенні в штат підприємства посади бухгалтера, Законом про бухоблік не передбачено. Відповідно підприємству необхідно обрати одну з форм організації бухгалтерського обліку, наведену в цьому Законі.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 11 Закону про бухоблік фінансова звітність підписується керівником (власником) підприємства або уповноваженою особою у визначеному законодавством порядку та бухгалтером або особою, яка забезпечує ведення бухобліку підприємства.

Лише фінансову звітність підприємства, що становить суспільний інтерес, в обов’язковому порядку підписують керівник або уповноважена особа у визначеному законодавством порядку та головний бухгалтер.

Згідно з ч. 4 ст. 39 Закону про ТОВ виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є «директор», якщо статутом не передбачена інша назва.

Одноосібний виконавчий орган товариства або голова колегіального виконавчого органу товариства може діяти від імені товариства без довіреності. Статут товариства може передбачати можливість кожного або окремих членів колегіального виконавчого органу діяти від імені товариства без довіреності або можливість усіх чи окремих членів виконавчого органу вчиняти дії від імені товариства без довіреності виключно разом. Якщо член виконавчого органу на час своєї відсутності призначив тимчасового виконувача обов'язків, такий член виконавчого органу несе солідарну відповідальність перед товариством разом із призначеною ним особою (ч. 10 ст. 39 Закону про ТОВ).

Отже, якщо підприємство не фінансується з держбюджету, то його директор може виконувати обов’язки головного бухгалтера. При цьому видання наказу або внесення змін до статуту чинним законодавством не передбачено. Тож вимоги постачальника не правомірні.

***

Читайте також:

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Бондаренко Елена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Первичные документы, типовые формы
Теги:
Отчетность , Первичные документы

Комментарии: 6

Новости по теме

Консультации по теме