Главная Все консультации Учет и отчетность Первичные документы, типовые формы

Як документально оформити постачання товару з доставкою транспортним підприємством?

Підприємство надає транспортні послуги вантажним авто. Підприємство здійснило придбання товару та його продаж (з доставкою) іншому підприємству, з яким укладено договір на надання транспортних послуг. Як складати первинні документи?

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 712 ЦКУ за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

При цьому, такий договір може бути укладений у будь-якій формі (як в письмовій, так і усній) за домовленістю сторін.

Під постачанням товарів мається на увазі будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Тож у разі, якщо підприємство спочатку здійснює придбання товару, а потім його продаж (тобто відбувається отримання і перехід права власності на такий товар), то вважається, що між підприємствами виникає операція з постачання товару. Відповідно має місце договір постачання, а отже, при передачі такого товару покупцю складається видаткова накладна, яка засвідчує передачу товару покупцю.

Водночас, згідно з п. 1 ст. 901 ЦКУ за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Сторони самостійно вирішують, чи включається вартість перевезення (доставки) до ціни товару, що підлягає постачанню (зокрема, у договорі постачання про який було зазначено вище), чи має місце окрім постачання товару і надання послуг з доставки цього товару.

Тож за домовленістю між підприємствами може мати місце як одна, так і інша ситуація:

  • постачання товару, яке оформлюється видатковою накладною та постачання послуг з доставки цього товару, що відповідно засвідчується актом надання послуг;
  • або ж тільки постачання товару, а послуги з його доставки включаються у вартість товару. В такому випадку акт на постачання послуг не складається.

Однак, зважаючи на те, що між сторонами укладено договір на надання транспортних послуг, вважаємо, що найбільш доцільним варіантом буде складання як видаткової накладної на постачання, так і акту виконаних робіт на постачання послуг з доставки.

Зверніть увагу, що в такому випадку, оскільки здійснюється доставка товару на договірних умовах (п. 1 Переліку № 207) виникає необхідність при перевезені вантажу складати ТТН (детальніше з роз’ясненням порядку використання ТТН можна ознайомитись у «Віснику»).

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Первичные документы, типовые формы
Теги:
Автотранспорт , Торговля , Услуги , Первичные документы , Транспортные средства , Договор

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме