• Посилання скопійовано

Практичні питання подання повідомлення про КІК у 2022 році

Чи потрібно фізособі з 01.01.2022 р. подати повідомлення про КІК, якщо права набуті до 2021 року і після ніяких змін не було і не буде протягом 2022 року? Контролюючі особи КІК будуть виводитись зі складу КІК до кінця 2021 р. (відбуватиметься зміна засновників). Якщо не встигнуть - можливо і після 01.01.2022 р. Чи потрібно подавати повідомлення щодо змін контролюючих осіб, якщо зміна до 31.12.2021р. і якщо зміна з 01.01.2022 р.?

Щодо першого питання

З 1 січня 2022 року виникає обов’язок резидентів України повідомляти про участь у КІК.

Фізична особа - резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган, зокрема, про кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки у КІК або початок здійснення фактичного контролю над КІК, що призводить до визнання такої фізичної особи контролюючою особою відповідно до ст. 39-2 ПКУ (пп. 39-2.5.5 ПКУ). Вимоги не застосовуються тільки, якщо КІК є публічною компанією.

Повідомлення надсилається до ДПС протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).

За буквального прочитання цих правил виходить, що повідомлення подається тільки після факту набуття або втрати контролю над КІК, який настав після 01.01.2022 р. 

Нагадаємо, що оподаткування КІК запроваджено Законом №466. Але цим законом не визначені перехідні положення для випадків, коли контроль над КІК вже наявний на 1 січня 2022 р. Також немає відповідних положені і у п. 54 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Роз’яснень податківців наразі теж немає. Тож нам залишається тільки чекати роз’яснень або надати податківцям запит на індивідуальну консультацію.

Більш докладно ми писали про це тут.

Щодо звітності про КІК, то першу звітність (зокрема, декларацію про майновий стан і доходи) будемо подавати у 2023 році за 2022 рік. І дійсно, податківці з цієї звітності дізнаються про наявність КІК у особи, яка звітує.

Але подання звітності не замінює собою подання повідомлення про КІК, і до того ж штрафи за неподання повідомлення про КІК досить суттєві – в розмірі 744300 грн у 2022 році. Тому до 1 березня 2022 року потрібно вже мати точну інформацію, чи подавати повідомлення в даному випадку.

На нашу думку, так, скоріше за все податківці будуть наполягати на поданні повідомлення про КІК, що наявні станом на 1 січня 2022 р. Втім, точну інформацію щодо цього можуть надати лише вони самі.

 

Щодо другого питання

Суть другої ситуації полягає в тому, що потрібно подати повідомлення про відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі, при тому, що попереднє повідомлення про набуття або початок контролю не подавалося.

Якщо контролюючі особи встигнуть позбутися контролю над КІК до 1 січня 2022 року, то обов’язку подання повідомлення у них точно не виникатиме, оскільки на 1 січня 2022 року вони вже не будуть контролюючими особами щодо КІК.

Якщо контролюючі особи не встигнуть позбутися контролю над КІК до 1 січня 2022 року, і це відбудеться після 1 січня 2022 року, то обов’язок подання повідомлення про припинення контролю формально вже виникає. Але що робити у випадку, якщо попередне повідомлення про набуття контролю у такій КІК не подавалося, нажаль, діюче законодавство не має приписів.

Тому знову доводиться сподіватися на роз’яснення податківців – загальні або індивідуальні у відповідь на запит платника податків.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Земельна ділянка не використовувалася протягом року, що з витратами на оренду?
    Підприємство не використовувало земельну ділянку в поточному році. Чи можна витрати на її оренду включити до складу витрат під урожай наступного року?
    11.04.202448
  • Дисконтування позики, якщо ставка відсотка за нею не є ринковою
    ТОВ отримало довгострокову відсоткову позику від нерезидента, з ринковою ставкою відсотка. Позика надавалася частинами протягом 2018 — 2023 рр. Кожна наступна сума надходила згідно додаткової угоди якою збільшувалась сума позики та відтерміновувались терміни погашення. В червні 2023 р. підписали додаткову угоду про подовження термінів погашення, і зміну ставки на неринкову. Чи потрібно дисконтувати?
    10.04.2024328
  • Послуга надана в грудні, а акт складено 1 січня – чи можна так?
    Контрагент надає акт про надання послуг за грудень 2023 року датою 01.01.2024 року. Чи правильна така дата акту? В якому періоді включати вартість послуг у витрати?
    09.04.2024163
  • Безоплатні абоненти в басейн для реабілітації від БФ: яка ознака доходу?
    Благодійний фонд придбав річні абонементи в басейн та безоплатно надав їх для реабілітації учасникам бойових дій на підставі наданих підтверджуючих документів (паспорт, ІПН, військовий квіток, ВЛК/МСЕК або довідка про обставини поранення (контузії, каліцтва), посвідчення УБД та посвідчення з ЄДАРТ). Який пп. «а» чи «б» пп. 165.1.54, чи пп. 170.7.8 ПКУ надає таку пільгу? Яка ознака доходу для додатку 4ДФ?
    08.04.202422
  • Чи можна здавати нерухомість в оренду і як ФОП, і як фізособа?
    Чи може фізособа здавати в оренду власне нерухоме майно, якщо вона зареєстрована як ФОП на єдиному податку та має КВЕД 68.20? Які наслідки будуть, якщо нерухомість здається в оренду фізособою, та чи є обмеження площі такої нерухомості?
    22.03.2024105