• Посилання скопійовано

Як бути з нематеріальним активом, який підприємство не може використовувати?

Підприємство замовило розробку технологічного процесу для виготовлення продукції. Після завершення розробки, виробництво продукції так і не було розпочато. Як обліковувати такий нематеріальний актив? Чи потрібно нараховувати амортизацію? Як списати?

Нарахування амортизації нематеріальних активів починається з місяця наступного за місяцем введення у господарський оборот таких НА. Введення у господарський оборот НА оформлюється актом типової форми первинного обліку №НА-1 (затверджена наказом Мінфіну від 22.11.2004 р. №732), який складається комісією щодо підприємства в одному примірнику.

У свою чергу, згідно з п. 25 П(С)БО 8  нарахування амортизації нематеріальних активів (крім права постійного користування земельною ділянкою) здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс). Визначальним у даному випадку є корисне використання такого об’єкту. Оскільки такий актив не використовується, то,  відповідно, і вводити його в експлуатацію та нараховувати амортизацію у бухобліку не можна.

Пунктом 34 П(С)БО 8, нематеріальний актив списується з балансу у разі його вибуття внаслідок безоплатної передачі або неможливості отримання підприємством надалі економічних вигід від його використання.

До введення в експлуатацію придбані НА обліковуються на рахунку 154 "Придбання (створення) нематеріальних активів". Якщо НА не було введено у оборот й підприємство не має можливості отримання економічних вигід від його використання, то така вартість списується проведенням Дт 976 "Списання необоротних активів" та Кт 154.

 

ПДВ

Відповідно до п. 198.5. ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН у терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, у операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів або в операціях, що не є госпдіяльністю платника податку.

Отже, якщо при придбанні таких НА підприємство отримало податковий кредит з ПДВ, то воно повинно на вартість таких списаних нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

З точки зору оподаткування, такий НА є невиробничим. У разі ліквідації такого НА на суму його залишкової вартості, визначеної відповідно до національних П(С)БО, фінансовий результат до оподаткування збільшується (п. 138.1 ПКУ). На суму первісної вартості виготовлення невиробничого НА слід зменшити фінрезультат до оподаткування у разі ліквідації такого об’єкта (п. 138.2 ПКУ).

Якщо амортизація в бухобліку за цим Н не нараховувалась, то фінансовий результат до оподаткування, у разі застосування положень ст. 138 ПКУ, буде збільшено й зменшено на однакову суму – на суму первісної вартості об’єкта НА.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Нерезидент надав знижку на послуги: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство 22.02.2024 р. отримало експедиторські послуги від нерезидента - 1000 євро. ПН зареєстровано за датою першої події. Нерезидент 15.03.2024 р. надав знижку 200 євро. Окремо це було зафіксовано у додатковій угоді та складено акт коригування. Оплата ще не проводилась. Як відобразити дане коригування в обліку?
    23.04.202411
  • Як відобразити в обліку ВПА, якщо підприємство отримало податковий збиток?
    Підприємство отримало збиток за результатами звітного року в сумі 600 тис. грн. Податковий збиток складає 100 тис. грн (збільшуючі постійні різниці 300 тис. грн, тимчасові 200 тис. грн). Як в обліку та звітності відобразити ВПА? Також підприємство утримує податок при виплаті доходів нерезиденту. Як відобразити це утримання в обліку та декларації?
    23.04.202415
  • Виконання інженерних робіт: що в бухобліку?
    Підприємство виконує інженерні роботи, результатом яких є технічна документація. Роботи можуть виконуватися протягом 6 – 9 місяців і будуть передані замовнику в кінці періоду виконання. Витрати виробничої собівартості відображаються на рахунку 23. За роботами отримуються аванси. Чи потрібно на дату балансу визнавати доходи, навіть якщо роботи не передані замовнику?
    22.04.202431
  • Нюанси списання безнадійної заборгованості
    Підприємство має на балансі прострочену дебіторську та кредиторську заборгованість, яка утворилася в період з 2012 по 2018 роки. Коли за нею спливає строк позовної давності, щоб вона стала безнадійною і списати її з балансу? Як відображати списання в бухобліку? Чи нараховувати ПДВ при списанні?
    19.04.20241 807
  • Облік ОЗ та благодійної допомоги неприбуткової організаціїосно
    Неприбуткова організація отримала 10 ноутбуків, як благодійну допомогу, за актом приймання-передачі, але без ціни. 2 ноутбуки за рішенням керівника залишилися на балансі організації для використання в діяльності. Інші 8 передаються іншій неприбутковій організації, також без ціни. Як ці операції відображати в бухгалтерському обліку?
    19.04.202423