• Посилання скопійовано

Рахунок виставлений у євро, а оплачений у доларах: як обліковувати розрахунки?

Підприємство надало транспортні послуги нерезиденту. Виставлено інвойс з SWIFT-реквізитами для оплати в євро. Платником або банком допущено помилку і валюта пройшла через банк США. Відбулась конвертація валюти з євро у долари. Як провести операцію в обліку, адже всі документи виставлені в євро (договір, інвойс та акт виконаних послуг)?

Порядок та умови укладення зовнішньоекономічного договору визначені Законом про ЗЕД. Складаючи текст договору, сторони мають право використовувати міжнародні звичаї, рекомендації міжнародних органів та організацій (наприклад, Міжнародні правила інтерпретації комерційних термінів — Iнкотермс), якщо це не заборонено законодавством.

Згідно з ст. 6 Закону про ЗЕД договір укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності у простій письмовій формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. У Положенні про форму зовнішньоекономічних договорів наведено основні умови ЗЕД-договору.

У розділах "Ціна та загальна вартість договору" та "Умови платежів" слід чітко визначити валюту ціни та валюту платежу. Відповідно до визначень, які наведені у Iнструкції №136, валюта ціни — це будь-яка валюта, у якій встановлюється, згідно з умовами договору, ціна товару. Валюта платежу — це будь-яка валюта, у якій здійснюється, згідно з умовами договору, оплата товару. У даному випадку валюта ціни (валюта - євро, яка зазначена в інвойсі) відрізняється від валюти платежу (долар США, яким фактично здійснено платіж). Спільна постанова КМУ та НБУ від 21.06.1995 р. №444 щодо незбігу валюти ціни та валюти платежу зазначає: "Якщо у договорі (контракті) валюта ціни не буде відповідати валюті платежу, у платіжних умовах договору (контракту) додатково зазначається курс перерахунку валюти ціни у валюту платежу".

Пунктом 1.5 Iнструкції №136 визначено: "якщо згідно з умовами договору валюта платежу відрізняється від валюти ціни, то банк з метою контролю за повнотою розрахунків за цією операцією використовує передбачені у договорі умови перерахування валюти ціни у валюту платежу.

За відсутності у договорі умов, які дають змогу однозначно визначити курс (крос-курс), за яким здійснюється перерахування, банк з метою контролю використовує:

а) офіційний курс гривні до іноземних валют, установлений Національним банком України на дату платежу, якщо однією з валют є гривня;

б) курс, що склався на Московській міжбанківській валютній біржі або встановлений центральним банком країни СНД чи Балтії на дату платежу, якщо одна з валют є валютою країни СНД чи Балтії, а інша - не є гривнею;

в) курс на останню дату публікації у "FINANCIAL TIMES", яка передує даті платежу - у всіх інших випадках".

У даному випадку банк буде використовувати курс на останню дату публікації у "FINANCIAL TIMES", яка передує даті платежу – якщо сторони у договорі не погодять інші умови.

Особливістю ситуації є те, що зміна валюти платежу відбулася не за договором, а внаслідок помилки. На нашу думку, у даному випадку сторони можуть погодити умови перерахунку євро у долари у додатковій угоді до ЗЕД-договору, яка буде укладена вже після проведення розрахунків,  або прийняти варіант відповідно до пп. "в" п. 1.5 Інструкції  №136 - курс на останню дату публікації у "FINANCIAL TIMES", яка передує даті платежу.

У бухобліку курсові різниці, що виникнуть внаслідок перерахунку євро у долари, відображаються за субрахунками 714 та 945 у кореспонденції з субрахунком 362.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»