• Посилання скопійовано

Повернення коштів клієнту від турагента: як оформити?

Турист оплатив турпакет через відділення банку, але тур відмінили, після чого турист забронював інші авіаквитки. Чи можна зробити повернення коштів туристу за мінусом вартості квитків? Як це оформити та провести в бухобліку?

Відповідно до ст. 651 ЦКУ  зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. В даному випадку відбулося розірвання договору за згодою сторін. Згідно зі ст. 653 ЦКУ у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються, отже, турагент повинен повернути клієнту грошові кошти, отримані від нього раніше за договором надання туристичних послуг.

Ст. 654 ЦКУ визначено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто до договору слід скласти додаткову угоду, в якій прописати порядок розірвання договору та повернення коштів. Також в цій угоді вказуються реквізити банківського рахунка клієнта, на який слід повернути кошти. 

Є ще момент, на який слід звернути увагу клієнту. У випадку, коли клієнт зареєстрований як суб'єкт господарювання – ФОП та має відкриті рахунки для ведення підприємницької діяльності, він не може давати їх реквізити турагенту для повернення коштів. Ці рахунки використовуються лише для підприємницької діяльності ФОП та можуть бути перевірені податківцями. Номери «підприємницьких» рахунків починаються з цифр 2600 (поточні рахунки) або 2605 (карткові рахунки). На них повертати кошти не можна! Повернення коштів слід здійснювати на рахунок клієнта – фізособи, номер якого починається з цифр 2620 (поточний рахунок) або 2625 (картковий рахунок).

Повинні бути в наявності документи, що підтверджують цю ситуацію – сам договір про надання туристичних послуг, згідно з яким було отримано оплату, додаткова угода про його розірвання, бажано мати і підтверджуючі документи від туроператора про відміну цієї поїздки.

На нашу думку, додаткова угода про розірвання договору, у якій вказано реквізити клієнта для отримання коштів, цілком замінює собою заяву від клієнта про повернення коштів. Звісно, додатково можна оформити і цю заяву. За таких умов виникнення питань з боку контролюючих органів малоймовірне.

Повертати кошти можна в будь-якій сумі – або всю суму одразу, або частинами. Під час повернення коштів у призначенні платежу важливо написати, що це повернення коштів у зв'язку з розірванням договору, вказати його номер та дату.

У бухобліку турагента ці операції обліковуються таким чином (суми умовні):

1) Отримання коштів від клієнта – 200000 грн:

  • Дт 311 "Поточні рахунки в національній валюті";
  • Кт 681 "Розрахунки за авансами одержаними";

2) Повернення коштів за мінусом вартості авіабілетів – 175000 грн:

  • Дт 681 "Розрахунки за авансами одержаними";
  • Кт 311 "Поточні рахунки в національній валюті".

Різниця в сумі 25000 грн, що залишається на субрахунку 681, потім зараховується в рахунок наступних туристичних послуг у звичайному порядку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:159
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:086
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:152
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:028
  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413