• Посилання скопійовано

Облік операцій з експорту товарів за договором комісії

Резидент – платник ПДВ уклав договір комісії з резидентом – платником ПДВ на продаж товару за межі митної території України. Як відображатиметься операція в бухгалтерському та податковому обліку комітента і комісіонера? Хто, кому і коли має виписати податкову накладну, за якою ставкою ПДВ?

Як роз’яснюють податківці в «ЗІР»*, у загальному випадку оподаткування ПДВ операцій за договорами комісії регулюються нормами п. 189.3-189.5 ПКУ. Відповідно до п. 189.4 ПКУ, дата збільшення податкових зобов’язань та податкового кредиту платників податку, що здійснюють постачання/отримання товарів/послуг у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів та без права власності на такі товари/послуги, визначається за правилами, встановленими статтями 187 та 198 ПКУ.

* Відповідь на запитання: «Як оподатковуються ПДВ операції з експорту товарів у межах договорів комісії?»

Однак, норми п. 189.3 - 189.5 ПКУ не поширюються на операції з експортування товарів за межі митної території України (п. 189.6 ПКУ). Тому при передачі товару від комітента до комісіонера у випадку, зазначеному в запитанні, ПЗ з ПДВ у комітента не виникає. 

Операції з експорту товарів (супутніх послуг), якщо їх експорт підтверджений належно оформленою митною декларацією, оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою згідно з пп. 195.1.1 ПКУ. Датою виникнення податкових зобов'язань у разі експорту товарів є дата оформлення митної декларації, адже товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене митною декларацією.

Отже, при експорті товарів за межі митної території України податкові зобов'язання з ПДВ визначаються на дату фактичного здійснення такого експорту, тобто на дату оформлення митної декларації митним органом. Експорт товарів із залученням комісіонера не впливає на порядок визначення податкових зобов'язань з ПДВ.

Право на застосування нульової ставки ПДВ і, відповідно, на отримання бюджетного відшкодування має продавець експортної продукції – її власник (див. тут). При отриманні комітентом авансової оплати вартості товарів, що експортуються комісіонером, жодних податкових наслідків не виникає.

Згідно з п. 12 Порядку № 1307 у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України у графі "Отримувач (покупець)" зазначаються найменування (П. І. Б.) нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "300000000000". У верхній лівій частині такої накладної у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини 07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України (п. 8 Порядку № 1307). У графі 8 зазначається код ставки 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою (п. 16 Порядку № 1307).

Бухгалтерський облік операцій за договором комісії ведеться за такою схемою:

Таблиця 1. Облік у комітента

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Передано товар на комісію

283

281

Отримано звіт комісіонера про реалізацію товару на експорт, відображено дохід від реалізації товару за курсом отриманої передоплати

377

362

Відображено дохід від реалізації товару за курсом на дату продажу товару, зазначену в звіті комісіонера

362

702

Списано собівартість товару

902

283

Отримано від комісіонера оплату за реалізований товар

316

377

Здійснено продаж 65% валютної виручки*

311

316

Залишок непроданої валютної виручки зараховано на поточний валютний рахунок

312

316

Отримано акт від комісіонера про надані послуги, відображено витрати на оплату послуг комісії

93

631

Суму ПДВ на послуг комісії  віднесено до ПК на підставі отриманої ПН від комісіонера

641

631

Здійснено оплату послуг комісіонера

631

311

* Облік результату продажу валюти та курсових різниць для спрощення прикладу не зазначаємо

Таблиця 2. Облік у комісіонера 

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Прийнято товар на комісію

024

Відображено відвантаження товару на експорт датою митної декларації

362

702

Списано товар з позабалансу

024

Відображено виключення з доходу на суму відвантаженого товару і нараховано заборгованість перед комітентом

704

685

Відображено дохід від наданих послуг комітенту, підписано акт

361

703

Відображено ПЗ з ПДВ на послуги комісії

703

641

Отримано виручку від реалізації товару на комісії

316

362

Виручка без обов’язкового продажу зарахована на рахунок комісіонера

312

316

Виручка перерахована комітенту

685

312

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442