• Посилання скопійовано

ТОВ включено до реєстру кредиторів банку, що ліквідується: робимо бухгалтерську проводку

ТОВ має поточний рахунок у банку, що ліквідується. У червні банк прийняв Заяву від ТОВ про включення до реєстру кредиторів. На теперішній час за інформацією цього банку залишок коштів на поточному рахунку поставлено у 7-му чергу на погашення. Ці кошти числяться у активах як "Гроші і їх еквіваленти". Як правильно зробити бухгалтерську проводку та як відобразити цю операцію у балансі 1-мс тощо?

До того моменту, коли уповноважений банк  було оголошено неплатоспроможним, підприємство зберігало  власні кошти на розрахунковому рахунку в ньому за договором банківського рахунку. В обліку підприємства ці гроші обліковувалися на субрахунку 311 "Поточні рахунки в національній валюті" та субрахунку 312 "Поточні рахунки в іноземній валюті". У разі ухвалення  рішення про ліквідацію банку підприємство втрачає можливість користуватися грошима як обіговими коштами. Адже відкликання ліцензії банку супроводжується закриттям кореспондентського рахунку банку та перерахуванням залишку коштів на ньому на спеціально відкритий накопичувальний рахунок. Також на цей рахунок банку зараховують кошти самого банку й надходження на його користь. Саме з накопичувального рахунку проводять розрахунки з кредиторами та оплату витрат на здійснення процедури ліквідації (пп. 3.3 та 3.4 розд. V Положення  про виведення неплатоспроможного банку з ринку).

Крім того, після відкликання ліцензії  банку автоматично припиняється фунціонування поточних рахунків його клієнтів. Оскільки після ухвалення НБУ відповідного рішення та призначення ліквідатора банку всі поточні і депозитні рахунки клієнтів закриває ліквідатор (п. 20.4  Інструкції про порядок відкриття, використання та  закриття рахунків  в національній та іноземних валютах, затвердженої Постановою НБУ від 12.11.2003 р. № 492). При цьому ліквідатор самостійно повідомляє про це податкові органи. Тобто фактично після одержання інформації про відкликання ліцензії банку, його ліквідацію та наступного включення підприємства до реєстру кредиторів слід було "перенести" суми коштів, що обліковувалися  на субрахунка 311 та 312 на субрахунок 377 "Розрахунки з іншими дебіторами". Таким чином відобразити як заборгованість з повернення підприємству грошей. Така заборгованість потрапляє до категорії "поточна дебіторська заборгованість", щодо якої можна створювати резерв сумнівних боргів згідно з П(С)БО 10 "Дебіторська забогованість". До того ж, ця заборгованість відповідає поняттю сумнівна заборгованість, оскільки немає 100% впевненості, що ліквідатору вистачить коштів для задоволення вимог підприємства-кредитора. Під таку сумнівну заборгованість підприємство може створити резерв сумнівних боргів: Дт 944 "Сумнівні та безнадійни борги" Кт 38 "Резерв  сумнівних боргів". Надалі, якщо з об'єктивних причин ліквідатор уже ніколи не задовольнить вимог підприємства-кредитора, воно має право визнати заборгованість за коштами, що значилися на поточному рахунку в ліквідованому банку, безнадійною та списати за рахунок створеного резерву: Дт 38 Кт 377.

Таким чином, на теперішній час зазначена сума коштів має обліковуватися як дебіторська заборгованість на субрахунку 377 з відповідним відображенням у фінансової звітності підприємства, зокрема, в звіті  1-мс, ця сума має бути відображена за рядком 1155 "Поточна дебіторська заборгованість".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»