• Посилання скопійовано

Бухоблік податкових зобов’язань з акцизного податку виробника пива

Підприємство - виробник пива, яким торгує також уроздріб. Як відобразити в бухобліку податкові зобов’язання з акцизного податку, відображені в гр. 16 додатку 1 і в графі 5 додатку 6 до акцизної декларації?

Додаток 1 «Розрахунок суми акцизного податку з підакцизних товарів (продукції) (крім транспортних засобів), на які встановлено специфічні ставки акцизного податку (крім операцій, визначених пп. 213.1.9, 213.1.11, 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу)».

В графі 16 додатка 1 відображається сума податкового зобов’язання з акцизного податку, яка підлягає сплаті до бюджету.

Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів»

В графі 5 додатку 6 відображається сума податкового зобов’язання з акцизного податку, яка підлягає сплаті до бюджету.

Відповідно до пп. 14.1.4 ПКУ, акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Відповідно до п. 7 НП(С)БО 15 дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Поряд з цим, згідно з п. 6.1 НП(С)БО 15 не визнаються доходами такі надходження від інших осіб, як сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов'язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів.

В бухгалтерському обліку інформація про розрахунки підприємства за акцизним податком узагальнюється на субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

З наведеного випливає, що акцизний податок – це податок, який додається до ціни товару. Сплачує цей податок у ціні продажу покупець. Але цей податок перераховується до бюджету.

Тобто, сплачує акцизний податок покупець на рахунок продавця, а продавець отриманий від покупця податок повинен перерахувати до бюджету. Таким чином, акцизний податок проходить через облік підприємства транзитом – від покупця до бюджету.

В бухгалтерському обліку такий податок включається до загального доходу, але не визнається доходом. З точки зору бухгалтерських проводок ця дилема вирішується наступним чином:

  • Дт 311, 301 Кт 70 – продаж продукції, на загальну продажну вартість, з урахуванням як ПДВ, так і акцизу;
  • Дт 70 Кт 641(ПДВ) – нараховано ПЗ з ПДВ;
  • Дт 70 Кт 641(Акциз) – нараховано ПЗ з акцизного податку;
  • Дт 70 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 641(Акциз) Кт 311 – перераховано до бюджету ПЗ з акцизного податку.

Такими проводками відображається ПЗ з акцизного податку, як за даними додатку 1, так і додатку 6 до декларації акцизного податку.

Відтак акцизний податок до собівартості виробленого пива не відноситься.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442