• Посилання скопійовано

На яку дату визнавати дохід за судовим рішенням про компенсацію судового збору

Підприємство виграло справу за позовом до ДПС. Судом було прийнято рішення про компенсацію органом ДПС підприємству понесених витрат на судовий збір. На яку дату визнавати дохід, якщо відсутня впевненість у сплаті ДПС відповідної суми? Як відображати в обліку невиконання ДПС судового рішення?

Згідно з п. 5 П(с)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Для того, щоб виник дохід, повинні, зокрема, збільшитись активи підприємства. У випадку з рішенням суду щодо компенсації суми судового збору таким активом буде виникнення дебіторської заборгованості особи, що має сплатити таку суму.

В свою чергу, відповідно до п. 5 НП(С)БО 10 дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує ймовірність отримання підприємством майбутніх економічних вигод та може бути достовірно визначена її сума. Якщо ж ймовірності повернення дебіторської заборгованості немає, то немає і підстав визнавати її активом, а отже змін у структурі активів не відбувається і доходу не виникає. Таким чином, можна сказати, що за відсутності ймовірності отримання підприємством зазначеної компенсації визнавати дохід ані датою судового рішення, ані датою набрання ним законної сили не потрібно. У випадку ж наявності ймовірності сплати цих коштів боржником – підприємство має визнати дохід саме датою набрання чинності відповідного судового рішення, оскільки виникає дебіторська заборгованість, яка є активом.

При цьому, критеріїв чи вимог до визначення такої ймовірності законодавством не передбачено. Підприємство визначає таку ймовірність самостійно виходячи з власних прогнозів та очікувань. Однак, все ж таки зауважимо, що у разі якщо буде прийнято рішення керівника про відсутність ймовірності сплати за судовим рішення, необхідно буде подбати і про документальне оформлення.

Таким документальним оформленням може бути наказ керівника в якому слід навести відповідні підстави вважати, що заборгованість не буде сплачено, або алгоритм на підставі якого було прийнято таке рішення, а також висновок, щодо недоцільності визнання доходу, або умови за яких виникнуть підстави вважати, що заборгованість все ж таки буде повернуто (наприклад при фактичній сплаті таких коштів).

Тому, якщо підприємство не зможе обґрунтувати свою позицію щодо відсутності ймовірності сплати ДПС за судовим рішення воно має визнати дохід датою набрання чинності такого рішення.

В подальшому, якщо органом ДПС вказані суми не буде сплачено і виникнуть підстави вважати такий борг безнадійним (зокрема після спливу строку позовної давності) підприємство списує таку заборгованість (із списанням резерву сумнівних боргів, або визнанням витрат понад суму такого резерву). І в такому випадку немає місця «подвійного» відображення витрат від судового збору – такі витрати було відображено лише один раз, коли їх було понесено (крім того у їх розмірі в подальшому визнається дохід). В подальшому ж підприємство визнає витрати від списання безнадійної дебіторської заборгованості – тобто від того, що боржником не було сплачено затверджені суми коштів.

Розглянемо оформлення бухгалтерськими записами такої операції у таблиці:

Операція

Дт

Кт

Визнано дохід за судовим рішенням щодо компенсації понесених судових витрат

(під час їх понесення підприємством було визнано витрати)

 

377

92

 

719

311

Отримано від ДПС суму компенсації за судовим рішенням

311

377

Списання раніше визнаної разом з доходом заборгованості ДПС у випадку визнання її безнадійною за рахунок резерву сумнівних боргів

(на дату створення резерву підприємство мало визнати витрати)

 

38

944

 

377

38

Списання раніше визнаної разом з доходом заборгованості ДПС у випадку визнання її безнадійною понад розмір резерву сумнівних боргів

 

944

 

361

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • ТОВ передало в оренду обладнання: нюанси обліку та оподаткування
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, ПДВ, виробляє будівельні матеріали на замовлення покупця з використанням його торгової марки. Виробник має на балансі обладнання та хоче передати в оренду клієнтам покупця. Чи може підприємство надати обладнання в оренду? Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 13:193
  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1510
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:087
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:152
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:028