• Посилання скопійовано

Як змінити метод обліку ТЗВ?

ТОВ для доставки придбаних запасів та для продажу товарів покупцям використовує орендовані вантажні автомобілі. Вартість перевезення придбаних запасів включається до їх первісної вартості, а перевезення покупцям до витрат на збут. Як перейти на облік ТЗВ на окремому субрахунку?

Транспортно-заготівельні витрати (затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів) – це елемент первісної вартості придбаних запасів. Причому згідно з п. 9 НП(С)БО 9, вони можуть безпосередньо включатися до первісної вартості придбаних запасів або обліковуватися на окремому рахунку обліку ТЗВ.

Згідно з п. 2.1 Методрекомендацій №635, розпорядчим документом про облікову політику підприємства потрібно визначити в тому числі порядок обліку і розподілу ТЗВ, ведення окремого субрахунку обліку ТЗВ.

Таким чином, якщо підприємство включало ТЗВ безпосередньо до первісної вартості придбаних запасів і планує перейти на облік ТЗВ на окремому субрахунку, така зміна буде розглядатися як зміна облікової політики.

Відповідно до п. 9 НП(С)БО 6, облікова політика може змінюватися тільки якщо настає одна з таких подій:

  1. змінюються статутні вимоги підприємства;
  2. змінюються вимоги Мінфіну;
  3. зміни забезпечать достовірне відображення подій або операцій у фінзвітності підприємства.

Очевидно, в даній ситуації може бути тільки останнє обгрунтування необхідності змін.

Якщо змінюється облікова політика, такі зміни за загальним правилом потрібно застосувати ретроспективно – до всіх подій і операцій, які відбувалися раніше (див. п. 11 НП(С)БО 6). Тобто, за всі попередні роки потрібно перерахувати доходи і витрати за умови, якщо би облік ТЗВ вівся на окремому субрахунку і раніше. Якщо такі зміни вплинуть на величину фінрезультату, відповідна різниця має відображатися коригуванням сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. Поряд з цим, потрібно надати порівняльну інформацію щодо попередніх звітних періодів (див. п. 12 НП(С)БО 6).

Але згідно з п. 13 НП(С)БО 6, якщо суму коригування нерозподіленого прибутку на початок звітного року неможливо визначити достовірно, то облікова політика поширюється лише на події та операції, які відбуваються після дати зміни облікової політики.

Таким чином, з огляду на п. 13 НП(С)БО 6 можна обгрунтувати неможливість достовірного визначення різниці для коригування і не застосовувати ретроспективний метод.

В такому разі облік ТЗВ на окремому субрахунку буде поширюватися тільки на облік ТЗВ після зміни облікової політики.

Змінити таку політику підприємство може в будь-який момент за власним бажанням, за умови обгрунтування змін, про що ми сказали вище. Наприклад, зміни можуть бути з 01.07.2021 р.

 

Який субрахунок для окремого обліку ТЗВ застосовувати?

У п. 5.5 Методрекомендацій №2 зазначено, що якщо ТЗВ пов'язані із доставкою кількох найменувань, груп, видів запасів, то їх сума може узагальнюватися за окремими групами запасів на окремому субрахунку (наприклад, 200 «Транспортно-заготівельні витрати на запаси») або на окремому додатковому субрахунку (наприклад, 2011 «Транспортно-заготівельні витрати на сировину та матеріали»).

Але в додатку 2 до НП(С)БО 9 наведено субрахунок 289 «ТЗВ». Щоправда, там наведено приклад підприємств роздрібної торгівлі.

 

Щодо обліку ТЗВ, які стосуються як придбаних, так і проданих запасів

В даній ситуації витрати на транспортування придбаних запасів повинні включатися до собівартості придбаних запасів (безпосередньо чи на окремий субрахунок обліку ТЗВ), а витрати на транспортування проданих запасів, які не відшкодовуються покупцями окремо, до витрат на збут (рахунок 93).

Це означає, що якщо використовуються одні транспортні засоби як для транспортування придбаних, так і проданих запасів, витрати на утримання таких транспортних засобів потрібно буде розподіляти між первісною вартістю придбаних запасів і витратами на збут.

Відтак, прямі витрати на перевезення можна включати безпосередньо до первісної вартості придбаних запасів (чи окремого субрахунку обліку ТЗВ) та до витрат на збут. А непрямі (ремонт, стоянка автомобілів тощо) обліковувати спершу на окремому рахунку, наприклад, 91, а потім розподіляти пропорційно прямим витратам.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0591
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0633
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202422
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202435
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410