• Посилання скопійовано

Витрати неприбуткової організації більше доходів: що робити?

Витрати неприбуткової організації за рік більші від доходів: отримано цільове фінансування (Кт 48) 100000 грн; нараховані витрати за рік (Дт 94) - 120000 грн. Як відобразити фінрезультат бухгалтерськими проведеннями?

Згідно із ст. 4 Закону про бухоблік, серед принципів бухобліку є принцип нарахування та відповідності доходів і витрат, за яким для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. Своєю чергою, доходи й витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.   

Тобто суть принципу полягає в тому, що результати операцій визнаються тоді, коли вони відбуваються, а не коли отримуються, та наводяться у фінансових звітах тих періодів, до яких вони належать.

Витрати визнають витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються в складі витрат того звітного періоду, у якому вони були здійснені  (п. 7 П(С)БО 16).

Облік цільового фінансування в неприбуткових організаціях ведеться на рахунку 48 «Цільове фінансування і цільові надходження». Цей рахунок пасивний, за Кт відображаються кошти цільового призначення для фінансування певних заходів, за Дт — використані суми за певними напрямами, визнання їх доходом і повернення невикористаних сум.

Доходи неприбуткової організації визнаються у сумі витрат і тоді, коли ці витрати визнано. Доходи неприбуткових організацій визнаються щомісячно, на рівні понесених витрат. А тому прибутку в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності неприбуткової організації з таких операцій не може бути. Якщо надходжень у звітному році було більше, ніж витрат – невикористаний залишок надходжень буде обліковуватись за кредитом рахунку 48.

Якщо ж надходжень у звітному році було менше, ніж нарахованих витрат – теж нічого страшного, цей «дефіцит» покриється за рахунок майбутніх надходжень, а до тих пір обліковуватиметься за дебетом рахунку 48.

Доходи у сумі понесених витрат на статутну діяльність неприбуткової організації включають всі витрати неприбуткової організації, крім амортизації основних засобів, придбаних за рахунок цільового фінансування та цільових надходжень, відображаються в обліку записом: Дт 48 Кт 719.

Облік витрат у неприбуткової організації докладно показаний у таблиці 3 в цьому матеріалі. За загальним правилом, в кінці звітного періоду всі витратні рахунки закриваються на рахунок 79. Одночасно і рахунок 719, на якому визнані доходи в сумі понесених витрат, теж закривається  на рахунок 79. Таким чином, сальдо на рахунку 79 відсутнє, а сума перевищення витрат над отриманим цільовим фінансуванням формується у вигляді дебетового залишку на рахунку 48, який має бути покритий у наступних звітних періодах.

Схема записів може бути такою:

  • Дт 311 Кт 48 – на суму 100000 грн: фактично отримане фінансування неприбуткової організації у вигляді коштів;
  • Дт 94 Кт 20, 22, 63, 65, 66 – на суму 120000 грн: понесено витрати на діяльність неприбуткової організації;
  • Дт 791 Кт 94 – на суму 120000 грн: списання витрат на фінрезультат;
  • Дт 48 Кт 719 – на суму 120000 грн: визнання доходів в сумі понесених витрат;
  • Дт 719 Кт 791 - на суму 120000 грн: списання доходів на фінрезультат.

Після цього на Дт 48 формується залишок в сумі 20000 грн, який має бути профінансований в наступних періодах.

У фінзвітності залишок за Дт рахунку 48 не потрапляє у рядок 1595 Пасиву Звіту про фінансові результати за формою №2-мс, відповідно даний рядок не може містити від’ємне значення. Натомість дебетовий залишок за рахунком 48 відображається у складі дебіторської заборгованості – адже це фінансування хтось повинен надати в майбутньому. Як правило, строк її погашення менше року (тобто неприбуткова організація очікує надходження фінансування протягом року з дати балансу), і цей залишок потрапить до рядка 1155 балансу за формою №1-мс «Поточна дебіторська заборгованість».

Додатково читайте тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442