• Посилання скопійовано

Облік витрат на страхування товару у підприємства оптової торгівлі

Підприємство здійснює оптову торгівлю. Було оплачено страхування випадків пошкодження свого товару під час перевезення як від постачальника так і покупцю. Страховий платіж сплачується однією сумою і відноситься на рахунок 39. До складу яких витрат списувати щомісячну частину страхового платежу?

Згідно п. 19 П(с)БО 16 витрати на збут включають, зокрема такі витрати, пов'язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг):

  • витрати на транспортування, перевалку і страхування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів) відповідно до умов договору (базису) поставки;
  • витрати на страхування призначеної для подальшої реалізації готової продукції (товарів), що зберігається на складі підприємства;

Разом з цим, п. 9 П(с)БО 9 передбачено, що первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, до якої, зокрема, включаються транспортно-заготівельні витрати. До ТЗВ належать затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів.

Сума ТЗВ, що узагальнюється на окремому субрахунку рахунків обліку запасів, щомісячно розподіляється між сумою залишку запасів на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць.

Сума ТЗВ, яка відноситься до запасів, що вибули, визначається як добуток середнього відсотка транспортно-заготівельних витрат і вартості запасів, що вибули, з відображенням її на тих самих рахунках обліку, у кореспонденції з якими відображено вибуття цих запасів. Середній відсоток ТЗВ визначається діленням суми залишків ТЗВ на початок звітного місяця і ТЗВ за звітний місяць на суму залишку запасів на початок місяця і запасів, що надійшли за звітний місяць.

Тобто такі витрати, в залежності від передбаченого обліковою політикою порядку обліку ТЗВ або безпосередньо збільшують первісну вартість придбаних запасів, або ж зараховуються на окремий субрахунок з подальшим щомісячним розподілом між запасами, що залишились на кінець місяця та тими, що вибули протягом місяця.

Отже, виходячи з зазначеного вище, витрати на страхування доставки запасів (товару) від постачальника до підприємства відносяться до ТЗВ (первісної вартості таких запасів), а суми витрат на страхування доставки товару від підприємства його покупцям – до витрат на збут.

В даному випадку підприємство однією сумою оплачує як страхування запасів при транспортуванні від постачальника так і в подальшому покупцям. Тому вважаємо, що підприємству варто самостійно передбачити порядок розподілу таких витрат в обліковій політиці (наприклад 50% на 50%, оскільки товар, що придбавається в результаті буде і реалізовано в подальшому).

Наприклад, щомісяця з рахунку 39 половина місячної суми витрат відноситься на субрахунок 93 «Витрати на збут», а друга половина або до складу первісної вартості запасів, що надійшли протягом місяця, або на окремий рахунок для обліку ТЗВ з подальшим розподілом згідно порядку передбаченого обліковою політикою підприємства.

Детальніше щодо розподілу ТЗВ читайте у наших попередніх консультаціях:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • ТОВ передало в оренду обладнання: нюанси обліку та оподаткування
    ТОВ – платник податку на прибуток на загальних підставах, ПДВ, виробляє будівельні матеріали на замовлення покупця з використанням його торгової марки. Виробник має на балансі обладнання та хоче передати в оренду клієнтам покупця. Чи може підприємство надати обладнання в оренду? Як відобразити дану операцію в обліку?
    Сьогодні 13:199
  • Придбання квадроциклу для військовослужбовця: відображення в обліку та оподаткування
    Приватне підприємство планує придбати квадроцикл та передати його безпосередньо військовослужбовцю. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1518
  • Облік погашення кредиту замість банку факторинговій компанії
    : У 2012 році ТОВ отримало в банку кредит. У 2014 році банк передав кредит факторинговій компанії. Протягом 2012 – 2023 рр. між банком, НБУ, фактором тривали судові справи. Відсотки за кредитом ТОВ не виставлялися. У 2023 році кредит виставлено на аукціон і продано новому кредитору. Згодом за вимогою кредитора ТОВ відшкодувало вартість кредиту, за ціною менше балансової. Як ці операції відобразати в обліку?
    Сьогодні 12:0811
  • Платник єдиного податку надає приміщення для тимчасового проживання ВПО: облік та оподаткування
    Юрособа – платник єдиного податку 4-ї групи надає приміщення для тимчасового проживання ВПО на безоплатній основі. Для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги (електроенергію, опалення, водопостачання та ін.) юрособа щомісячно надає інформацію до селищної ради. Плату за проживання і за спожиті комунальні послуги від ВПО юрособа не отримує. Як відображати це в обліку та яке оподаткування?
    Сьогодні 11:155
  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:0215