• Посилання скопійовано

Погашення кредиту юрособи фізособою-поручитилем

Фізична особа (не ФОП), яка виступала поручителем, погашає кредит юридичної особи. Яке відображення в бухгалтерському та податковому обліку, а також наслідки для оподаткування як фізичної та юридичної осіб?

Відповідно до ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредито-ром боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Поручителем за договором може бути одна або декілька фізичних чи юридичних осіб.

Тобто обов’язок поручителя погасити заборгованість виникає тільки в разі порушення зобов’язань боржником. 

Якщо фізособа - поручитель перерахувала суму кредиту за юрособу-позичальника креди-тору за договором поруки, то у такої фізособи не виникає об’єкта оподаткування ні ПДФО, ні ВЗ, оскільки відсутній дохід (ЗІР підкатегорія 103.02). Тому що по суті фізособа отримує назад ту ж саму суму коштів, яку сплатила за юрособу- боржника кредиторові.

Також відсутній і ЄСВ, зважаючи на те, що фізособа-поручитель не є працівником, а та-кож на те, що в даній ситуації відсутній дохід.

Операція з відшкодування понесених витрат юрособою-боржником при поверненні спла-чених фізособою-поручителем грошових коштів не є постачанням товарів або послуг у розумінні пп. 14.1.185 ПКУ, тому ця операція не є об’єктом обкладення ПДВ ні для борж-ника, ні для поручителя.

Відповідно до пп. 139.1.4 ПКУ, витрати на погашення позики не включаються до складу витрат платників податку на прибуток підприємств при визначенні оподатковуваного прибутку (адже при отриманні кредиту сума кредитних коштів не включається до доходів на підставі пп. 136.1.20 ПКУ).

В бухобліку повернення фізособі-поручителю коштів відображається проводками:

1. Дт 311 Кт 685 - на суму отриманого кредиту;

2. Дт 685 Кт 311 - на частину самостійно погашеного кредиту підприємством (якщо була така сплата);

3. Дт 685 Кт 377 - відображено заборгованість перед поручителем за погашену ним суму кредиту;

4. Дт 377 Кт 311 - повернуто фізособі-поручителю погашену ним суму кредиту.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    Сьогодні 12:0551
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    Сьогодні 11:0620
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202418
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202430
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410